Autori Tema: <<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>  (Lexuar 391391 herë)

0 Anëtare dhe 6 Vizitore po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë missi

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1384
 • Popullariteti: 57
 • Gjithcka tek Ty me pelqen $★★★★★? yll je
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #615 Me: Nëntor 20, 2011, 09:41:51 PD »
Mbarova duke i kushtuar poezi dashuris,e ajo sma var mu ..:p
misSi★&mis$ter★....??

Jashtë Linjë Ankel

 • Cdo rregull e ka nje perjashtim!
 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 524
 • Popullariteti: 3
 • Durim,Qetesi,Reflektim
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #616 Me: Mars 26, 2012, 04:14:18 MD »
Pritja!

Edhe nje nate ne pritje po mbaron
dita re ne pritje po fillon
edhe sa net te tjera do te mbarojn
sa dite te tjera ne pritje do fillojne!

Ah sa me ka marre malli,shume po me mungon
po me mungon gjithcka qe te perket ty
aroma jote,syte e zi!

Kjo zemer e shkrete sa shume eshte lenduar
sepse pritja me rrjet e ka rrethuar!
A thua do te vij ajo dite kete rrjete ta shkepus,te lirohem nga aty
dhe te hidhem ne krahet e tu!
nuk e di kjo zemer sa ka me duru kete rrjet qe e ka roberu
po te jap fjalen qe do jem i fort se per ty bej gjithcka ne kete bote,
se pa ty nuk jetoj as nje sekond!
Ne faljen e dashurise ji si dielli, ne miqesi behu si uji qe rrjedh, per te mbuluar te metat e te tjereve behu si nata, ne modesti ji si toka, ne prani te injorantit qendro i heshtur si libri, ne zemerim behu si i vdekuri. Sido qe te jesh, o duku sic je o behu sic dukesh.

Jashtë Linjë Idush

 • anetare i/e respektuar.
 • ***
 • Postime: 313
 • Popullariteti: 4
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #617 Me: Mars 26, 2012, 04:16:30 MD »
Pritja!

Edhe nje nate ne pritje po mbaron
dita re ne pritje po fillon
edhe sa net te tjera do te mbarojn
sa dite te tjera ne pritje do fillojne!

Ah sa me ka marre malli,shume po me mungon
po me mungon gjithcka qe te perket ty
aroma jote,syte e zi!

Kjo zemer e shkrete sa shume eshte lenduar
sepse pritja me rrjet e ka rrethuar!
A thua do te vij ajo dite kete rrjete ta shkepus,te lirohem nga aty
dhe te hidhem ne krahet e tu!
nuk e di kjo zemer sa ka me duru kete rrjet qe e ka roberu
po te jap fjalen qe do jem i fort se per ty bej gjithcka ne kete bote,
se pa ty nuk jetoj as nje sekond!


Sa e bukur   [smiley1]
Mjaltë & Limon.


[biciklete]

Jashtë Linjë Fiamma

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 12
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #618 Me: Maj 14, 2012, 11:49:49 MD »
Ne mes te nates kerkoj drite.?

Ne mes te bores kerkoj ngrohtesi.?

Ne mes te dimrit kerkoj veren.?

Ne mes te zemren tende s'mund ta gjej veten.?

shume e bukur

Jashtë Linjë xhon_rektori

 • MBRETI I MBRETERVE
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 18333
 • Popullariteti: 105
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #619 Me: Maj 15, 2012, 04:42:28 MD »
Pritja!

Edhe nje nate ne pritje po mbaron
dita re ne pritje po fillon
edhe sa net te tjera do te mbarojn
sa dite te tjera ne pritje do fillojne!

Ah sa me ka marre malli,shume po me mungon
po me mungon gjithcka qe te perket ty
aroma jote,syte e zi!

Kjo zemer e shkrete sa shume eshte lenduar
sepse pritja me rrjet e ka rrethuar!
A thua do te vij ajo dite kete rrjete ta shkepus,te lirohem nga aty
dhe te hidhem ne krahet e tu!
nuk e di kjo zemer sa ka me duru kete rrjet qe e ka roberu
po te jap fjalen qe do jem i fort se per ty bej gjithcka ne kete bote,
se pa ty nuk jetoj as nje sekond!

sh prekse [laugh1] [laugh1] [laugh1]

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #620 Me: Tetor 10, 2012, 11:25:44 MD »
LETËR 2_ Koci PetritiKam ndënjur vonë për ty, po rri dhe sonte.

Me ç’brejtës t’eshtrën zemër të ta brej?

S’kam dashur që keqardhje të të zgjonte

Një dobësi që tjetrit ia urrejÇ’të derdh në varg dënesje shpirtsëmuri

kur ty zjarrminë e mallit s’ta ndez dot

Me ç’zog vajtues qan një dhimbje burri

Të ndjellë midis lotit, pika lot?Po flas dhe hesht, po hesht dhe flas kaq mbytur

Por kot. Ti s’ndien as mall, as ngashërim,

E nuk e di me ç’xhinde jam përfytur

Të fsheh ç’më bren përbrënda burgut tim12 shtator 1962***Unë mund të them një të vërtetë

Të tjerat mund t’i fsheh

Ne shumë mburremi ndaj botës

Por bota për asgjë s’na njehPrandaj në këtë natë t’errët çmoj

Nga gjithçka më tepër të vetmuarit

Që pyesin shpesh vetveten : “Përse rroj

kur flenë budallenjtë dhe të zgjuarit?”
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #621 Me: Prill 21, 2013, 01:08:31 MD »
NESE DO DIJSH TE ME RRISH PRANE
Pablo Neruda

Nèse do dijsh tè mè rrish pranè
e nuk do kemi frikè tè jemi kèshtu si jemi:
tè ndryshèm njeri nga tjetri;
nèse dielli do na ndriçojè njèsoj
pa i vendosur hijet tona kurrè mbi njèra tjetrèn;
nèse do arijmè tè jemi " ne tè dy " unikè nè mes tè botès
e bashke me botèn, te qajmè tè qeshim te jetojmè.

Nèse ditèt do ti kalojmè duke zbuluar njeri tjetrin si jemi né fakt
e jo kujtimin si ishim deri njè ditè mè parè;
nèse do tè dijmè ti japim gjithçka njeri tjetrit
pa dashur tè dimè kush ka dhènè mè pak e kush mè shumè;
nèse trupi yt do kèndojè bashke me trupin tim
sepse gjendja bashkè eshte gèzim e lumturi...

Vetèm atherè nuk do ketè fund dashuria jonè
e nuk do na shkojè kot koha qè kemi pritur pèr tu njohur.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë VLONJATI-GENOVA

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 3
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #622 Me: Qershor 29, 2013, 01:39:38 PD »
Nje nate e erret nuk paska mbarim me mungon shum ti o shpirti im Cdo ore e minut veq ty te kujtoj nje zot e din sa shume te dua dhe te dashuroj

Jashtë Linjë Katilja

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 244
 • Popullariteti: 1
 • Burrelsja
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #623 Me: Korrik 16, 2013, 07:24:37 PD »
syt e tu mbushen me lot
doja te ti fshija por smunda dot
dikush po te rrinte pran
e kuptova se ti sme do mua
cti bej zemres e gojes qe shpesh te thot te dua
cte bej thuam nje fjal
bota ka shum po per mua je i vetmi djal
nuk mundem thjesht rri e qaj
madje veten bej me faj
ike pa then as lamtumir
eh pa pranin tende tvazhdoj e paskam tveshtir