Autori Tema: <<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>  (Lexuar 391388 herë)

0 Anëtare dhe 6 Vizitore po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #45 Me: Maj 02, 2008, 10:56:41 PD »
...ne lendinen me ves dil
se po te pres
sa te te jap nje puthje
pastaj le te vdes...

-------------------------------

...se do ta dish sa shume te dua
shiko yjet lart ne qiell
nese yjet kan mbarim
ateher zemren do ta sjell..per..ty

--------------------------------

Sa ka deti uje e krup e zalle..
Zemra im aq per ty ka malle..
Edhe  vdekjen e kam thirre shume her..
Por sas vdekja pa ty nuk po me merre..

-----------------------------------

enderrova te te njihja dhe te njoha..
enderrova te te doja  dhe te dashurova
enderrrova te me duash por mbeti vetem nje enderr...
 
 
 
NGA EDLIRA E FORUMIT TONE
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë ★GOTIKA★

 • Lumiere Divine
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 37989
 • Popullariteti: 460
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #46 Me: Maj 02, 2008, 11:05:55 PD »
HEJ
PAS NJE DITE TE KENDESHME
PERSERI BOSH
JAM ZBRAZUR SI NJE KUPE VERE
QE SYTE ME JOSH .....
PAKETA E HEDHUR POSHTE
NE NJE CEP DHOME
NJE TAVULL E MBUSHUR ME FILTRA
TE SHTYPURA E SI
NE GJENDJE KOME....
SYTE NGULITUR DIKU
NE NJE PIK BOSHE PA KUPTIM
ZEMRA KISH HARRUAR TE RRIHTE
NDOSHTA SE KISH GABIM....
VETEM CA PIKA SHIU
PRISHNIN MONOTONIN E VDEKUR
NJE LULE PA NGJYRE NE VAZO
HARRUAR THARE E TRETUR...
KASETA MEMORJES ISH BOSH
ISH SHKATERRUAR FARE SHIRITI
PAUZ E MBAJTA GJATE
KUR U SHFAQ NJE IMAZH I YTI....
SA BOSH
ME CFAR TA MBUSH KETE ZBRAZTESI.....
UNE JAM KETU PIKELLUESHEM
DUKE KERKUAR NJE KUJTIM NGA TI....
BOSH  BOSH MBETA
DO FLE  PA ENDRRA KREVATIT NE NJE QOSHE
E KUR TE VI MENGJESI
DO ZGJOHEM PERSERI
BOSHE......
« La beauté n'est pas dans le visage, la beauté est une lumière dans le cœur. »
Khalil Gibran!

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #47 Me: Maj 02, 2008, 11:16:04 PD »
Per buzet e tua njerez do vrisja..
per fjalen te dua ngadale do te vdisja

------------------------------------

TE DUA,PER TY VUAJ!
TE DUA,PR TY SHKRUAJ!
TE DUA,PER TY ENDEROJ!
DERI NE VDEKJE TY S'TE HARROJ!

------------------------------------

Mos e fshi ate lot qe te bie ne faqe,
nuk eshte turp te prekesh nha nje ndarje,
nuk eshte turp  te duash nje njeri,
me gjithe madheshtine e shpirtit,sic dashurn ti.

----------------------------------------------

AI tha:-''te dua''
Ajo tha:-''sa shume?''
AI tha:-''nje jete te tere...nje pafundesi!''
Ajo tha:-''te dua me shume se ti''

----------------------------------------------

Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur nuk
dashurohemi?

----------------------------------------------

Zemra zemres i bon lutje
dashuria e par fillon me pythje
zemra e femres esht hotel
kush don hin e kush don del
po zemra e mashllit esht si gur kush
hin brenda nuk del kurre

---------------------------------------------

Tani jam ulur e mendoj
c'do cast tonin e kujtoj
Kujtoj muajt qe kaluan
ditet sa shpejt shkuan
Por sot shum larg prej meje je
dhe zemra im vetmi p ndjen
Loti ne faqe s'est thare
Qe nga dita qe s'te kam pare
buza po pret,puthjen tende te ndjeje
Buzeqeshja im rikthimin tr gjeje!

--------------------------------------------

Te te sjell nje mesazh
do ta ruash do ta kujtosh
te te sjell nje lule
do te vyshket ne plera do ta cosh
po te sjell nje pythje
qe kurr te mos e harrosh....

--------------------------------------------

Nese kam pak fryme,thithe ti o shpirt,
nese kam pak gjak,pije ti o zemer,
nese kam nje lot,fshije ti o engjell,
nese kam nje jete,jetoe  ti per mua ...
merre gjithcka timen,vec lerme te te dua..

--------------------------------------------

E mallkoj diten qe te pash
E mallkoj shiqimin qe te dhash
E mallkoj buzeqeshjen qe te dhurova
E mallkoj veten qe mety u dashurova.

---------------------------------------------

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjeje askund
EJA ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthe njehere dha ta largoj ket merzi.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #48 Me: Maj 02, 2008, 11:24:31 PD »
Per buzet e tua njerez do vrisja..
per fjalen te dua ngadale do te vdisja

------------------------------------

TE DUA,PER TY VUAJ!
TE DUA,PR TY SHKRUAJ!
TE DUA,PER TY ENDEROJ!
DERI NE VDEKJE TY S'TE HARROJ!

------------------------------------

Mos e fshi ate lot qe te bie ne faqe,
nuk eshte turp te prekesh nga nje ndarje,
nuk eshte turp  te duash nje njeri,
me gjithe madheshtine e shpirtit,sic dashuron ti.

----------------------------------------------

AI tha:-''te dua''
Ajo tha:-''sa shume?''
AI tha:-''nje jete te tere...nje pafundesi!''
Ajo tha:-''te dua me shume se ti''

----------------------------------------------

Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur nuk
dashurohemi?

----------------------------------------------

Zemra zemres i bon lutje
dashuria e par fillon me pythje
zemra e femres esht hotel
kush don hin e kush don del
po zemra e mashllit esht si gur kush
hin brenda nuk del kurre

---------------------------------------------

Tani jam ulur e mendoj
c'do cast tonin e kujtoj
Kujtoj muajt qe kaluan
ditet sa shpejt shkuan
Por sot shum larg prej meje je
dhe zemra im vetmi p ndjen
Loti ne faqe s'est thare
Qe nga dita qe s'te kam pare
buza po pret,puthjen tende te ndjeje
Buzeqeshja im rikthimin tr gjeje!

--------------------------------------------

Te te sjell nje mesazh
do ta ruash do ta kujtosh
te te sjell nje lule
do te vyshket ne plera do ta cosh
po te sjell nje pythje
qe kurr te mos e harrosh....

--------------------------------------------

Nese kam pak fryme,thithe ti o shpirt,
nese kam pak gjak,pije ti o zemer,
nese kam nje lot,fshije ti o engjell,
nese kam nje jete,jetoe  ti per mua ...
merre gjithcka timen,vec lerme te te dua..

--------------------------------------------

E mallkoj diten qe te pash
E mallkoj shiqimin qe te dhash
E mallkoj buzeqeshjen qe te dhurova
E mallkoj veten qe mety u dashurova.

---------------------------------------------

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjeje askund
EJA ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthe njehere dha ta largoj ket merzi.

------------------------------------------------

DASHURIA ESHTE LOJE FATI
QE KA BRENDA ZENKA INATI
DASHURIA ESHTE BIXHOZ
QE TE BEN GJITHMONE XHELOZ
DASHURIA ESHTE SHAH
QE NUK KA  ASPAK SHAKA
« Redaktimi i Fundit: Maj 05, 2008, 03:42:29 MD nga edlira »

Jashtë Linjë mirushi

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 26
 • Popullariteti: 0
 • Te duash eshte asgje te tregosh qe e Do e gjithcka
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #49 Me: Maj 05, 2008, 03:14:04 MD »
Cdo moment te jetes time mendimi im je ti
Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi
cdo pike shiu qe bie dashurine per tym'kujton
do te deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.

Cdo nate ne enderr ty te shoh
te perqafuar sebashku ne qendrojme
une i afrohem zemres tende dhe te them me embelsi
se te dua zemra ime gezimi im je ti

Me kete dua te them
qe ti je gjithcka per mua
dhe sikur boten te me falnin
une vetm ty do te dua

E di veshtire eshte ta besosh
se jeta keto na ka dhuruar
por dashurine qe kam per ty
BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Krijuar nga Sajmiri
TE DUASH ESHTE ASGJE POR TE TREGOSH QE E DO ESHTE GJITHCKA.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #50 Me: Maj 05, 2008, 05:10:20 MD »
DO TE MAR DHE TE GODAS
DO TE QAJ DHE TE ULERAS
DO TE CJERR DHE TE SHKUL
URREJTJEN TIME MBI TY TE NGEL
DO  TE COPTOJ SA TE KOLLOSH GJAK
DHE TE AFROHEM PAK NGA PAK
TE TE PUTH EMBEL DHE TE LEDHATOJ
NE KRAHET E MIA TE SHTRENGOJ
ATY TE PERQAFUAR TE VDESIM BASHK..

--------------------------------------

NESE TE MUNGOJ MOS FUT NE
MENDIME
NE  VALET  E DETIT PERFYTYRO FYTYREN
TIME
NESE NDONJEHER TE SHKON MENDJA TE
MUA
ATEHERE NE REREN E LAGUR SHKRUAJ TE
DUAA

------------------------------------------

NESE PREJ MEJE MENDJA S'TE HIQET
NESE PER MUA ZEMRA TE DIGJET,
ATEHERE AFROHU DHE ME PRIT PAK MUA,
SE DO TE VIJ NGADAL QE TE THEM
TE DUA...

Jashtë Linjë mirushi

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 26
 • Popullariteti: 0
 • Te duash eshte asgje te tregosh qe e Do e gjithcka
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #51 Me: Maj 08, 2008, 11:56:04 MD »
Cdo moment te jetes time mendimi im je ti
Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi
cdo pike shiu qe bie dashurine per tym'kujton
do te deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.

Cdo nate ne enderr ty te shoh
te perqafuar sebashku ne qendrojme
une i afrohem zemres tende dhe te them me embelsi
se te dua zemra ime gezimi im je ti

Me kete dua te them
qe ti je gjithcka per mua
dhe sikur boten te me falnin
une vetm ty do te dua

E di veshtire eshte ta besosh
se jeta keto na ka dhuruar
por dashurine qe kam per ty
BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Krijuar nga Sajmiri
TE DUASH ESHTE ASGJE POR TE TREGOSH QE E DO ESHTE GJITHCKA.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #52 Me: Maj 22, 2008, 01:20:58 MD »
Poezi Romantike

Të dashurosh vetëm për të dashuru esht mekat
Dashuro vetëm kurrë ndjehesh e dashuruar

Të dhurojsh puthje është knaqsi
dhuro vetëm nëse të dhuron dikush ty

Të qajsh është dhimbje dashurije
qaj vetëm nëse dikush loton edhe për ty

Të hapish derën e zemrës është bukuri
hape vetëm nëse edhe ai e hap për ty

Të simpatizojsh dikëndë është pasuri
simpatizo vetëm nëse të simpatizon edhe ai ty

Të ëndrojsh për dikëndë është fantazi
fantazo vetëm nëse edhe ai të imagjinon ty

Të zhytësh në mendime është qetsi
mendo nëse edhe ai mendon për ty

Të vërbohësh në sy është dhimbje !!
U njohëm ne ashtu pa pritur
sikur jeta do na bashkonte
se cdo gjë ishte e ndritur
se dija se ndryshe do të përfundonte!!!

Ishte ditë e bukur në ora 13
ne patëm fatin që te njihemi
por pse vallë kështu do përfundonte
një dashuri e dlirë si agimi???

Si duket fati s'na buzëqeshi
se hymë në rrugë të gabuar
se kështu fati s'na deshi
të jemi ne të përqafuar .


Ti erdhe me hapat e dashurise dhe trokite ne portat e zemres sime. Ajo e verbuar nga shkelqimi yt, i hapi portat e arta intime..! Po ku ta dinte kjo zemer e bekuar, po ku ta dinte ajo se si ishe ti?! Ajo ishte marrezisht e dashuruar dhe ndjenja me e sinqerte quhet DASHURI! Po c`faj te pati e shkreta zemer, qe copa-copa e coptove?! C`faj te pati i mjeri shpirt, qe kaq shume e helmove...?!"
-----------------------------------------------------------
"LARGËSI" nje veshtrim nga larg dy sy pres ti shikoj por kjo largesi qenka e ftohte dhe veten mallkoj me kujtohet larg syve larg zemres jo s'eshte e vertete largesia eshte mall, ankth prove per dashurin e vertete.
-----------------------------------------------------------
TE PRES Te pres aty ku humben gjurmet tona,aty ku bota dikur ishte e jona,te pres aty ku premtimet u harruan,aty ku une dhe ti dashuruam.Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,aty ku kam qeshur e ku kam qare.Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,te pres,te pres aty ku dielli perendon e lind perseri.
-----------------------------------------------------------
dikur buzeqeshja me ndrinte ne sy,e tani ndjehem si peshku pa uj e mbyllur ne vetmi,dikur beja plane per dashurin e jetes e tani jam si njeriu qe numero ditet e vdekjes,nuk e dua jeten pa ty dashuria e jetes time,qe po tretesh ne dhe te zi e mua me le ne dhimbje,koha kalon e ti cdo dit e me shum ne zemer me mungon,ti je me engjejt o shpirti im,dhe per mua do ngelesh plag pa sherim,se dua jeten pa ty se vetem me smund te enderroj,vetem lutem per ty qe shpirti ne paqe te te pushoj,dhe me prit se se shpejti tek ti do te vij..o vdekje mizore o merem dhe mua o kthema zemren qe ma more.
----------------------------------------------------------
e heshtur si vdekje pushon si hije me ngritet ne zemer me shpon dhe sikur me duar me mbush syte lot dhe nga malli e pasioni smund te pushoj dot te shikoj ne sy e sdi qte flas sme del zeri nga dridhjet se dua te therras zeri me shterret e zemra me buqet me ngrit ne lartesi dhe i preki rete por ajo heshtje shpirtin ma shqetson dua ta shpreh nje fjale qe kurre sperfundon ta shpreh nje dashuri qe me ngrin e me shkrin ngjallem e vdes vetem per dashurine rri e heshtur prape sonte sikur neteve qe shkuan sikur netet e kaluara qe kurre nuk mbaruan dhe ne kete zemer te qete flej epushuar me bej te ndihem engjellushe e dashuruar...
------------------------------------------------------------

dashurova dy sy,por smu dhan kurr ne jet,enderrova nje enderr po su be kurr realitet,kerkova nje rrahje zemre,por srrahu kurr per mua,kerkova te me thoje te dua por.............
------------------------------------------------------------
Pse... Pse vall ende te dua, kur e di se ti me ke harruar? Pse vall te dashuroj, kur dashurija mes nesh mbaroj? Pse vall mendoj per ty? Sepse smundem ti harroj ata sy. Ata sy qe me kan borgj, nje dashuri nje lumturi. Me hidherove me prindrit e mi, ku e le at guxim, ku e le at premtim. Kur i kujtoj fjalet qe me mashtruan, me zemer te lenduar po te them se shum ...........TE DUA............. .
------------------------------------------------------------
Ngadal Peshperis

Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjene me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per syte e trishtuar
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur prane teje qendroj e heshtur
Dhe dridhem kur me prek ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj
------------------------------------------------------------
Do re vi nje nate
Tek ti
Te shof si fle,si mer fryme
Mes nates dhe heshtjes
te degjohet vec frymarja jote
Valle te te prek,apo te mbaj distance
kam frike se zgjohesh,se mos ke frike
por jam un ajo qe te ndjek
ajo qe endren ta trazon
ajo qe diten ta verbon
jam un perseri jam un
sme ngopen dot syte duke te par kurr
sa djall i bukur je
me terheq,me ngreh pas vete
dhe kur te afrohem me largon
mos valle je i till
apo me provokon?
--------------------------------------------------------
Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty
--------------------------------------------------------
Jeta e trendafilit!!

U takuam ne park
petalet e trendafilit u hapen
si kurore princeshe
U puthem ne park
trendafili u ngjyros me te kuq
U zume keq ne park
petalet e gjora qene mekur
U ndame ne park, duke thene "Lamtumire"
Trendafili tashme kish vdekur

Per te gjithe dashurite qe linden ne park
----------------------------------------------------------

Jashtë Linjë WiLD-CHeRRy

 • *~* $MiRNoFF-GaL *~* VLoNJaTe
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2689
 • Popullariteti: 4
 • MJaLTë & LiMoN
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #53 Me: Maj 30, 2008, 02:47:24 PD »
dua nje pershendetje ne naten me shi
nje perqafim te ngroht kur sna sheh njeri
nje puthje ne faqe nje lutje per mua
nje enderr te shthurur nje klithme TE DUAnje dit kur te zgjoesh mos laj syt me lot
se dikush tjeter do te tregoj se sjam
me ne ket bot,ti mos pyet si vdiqa
pyet si jetova,pyet si me shkuan
ditet qe pa ty i kalovadua qe cdokush ta tregoj realitetin
dua qe dhe zemra ta zgjedh te vertetin
dua qe dhe ti te me tregosh mua
me do me te vertet apo kot thot te dua


dy lule celin dy fruta qeshin
dy unaza nderrohen dy zemra
bashkohen fjal ka plot por nje
mjafton TE DUA FORT


Shetita Evropen, shetita Azine, gjer tek Molle e Kuqe vajta gjer ne Kine. Sa tutje me tutje, sa large e me shume dhe atje ku piqej buka mu ne kume, dhe me re te bardha mora e dhashe po si Vloren ne qytet nuk pashe.Vloren edhe Vloren thelb e kam ne zemer.Diten e kam drite, naten e kam enderr!

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #54 Me: Qershor 04, 2008, 04:08:15 MD »
Te kam borxh dy fjale,qe dot nuk ti thashe.
Te kam borxh nje puthje,qe dot nuk ta dhashe.
Te kam borxh nje leter,qe dot sta dergova.
Te kam borxh nje lule,qe dot nuk ta dhurova.
Te kam borxh nje jete,qe dot me ty sjetova.
----------------------------------------------

Nje lot i embel me rrodhi ne sy,
e mora ne dore dhe brenda te pash ty,
por loti u prish u be therrrime,
ndersa ty te futa thelle ne zemren time
------------------------------------------------

Kete nate vodha nje yll,asnje se di.
Dua te ta jap ty.
Hena ne hapesiren e saj me pa dhe me buzeqeshi......
Mbase e kuptoi qe e bera per dashuri....
------------------------------------------------------

Kjo nate me kujton dashurine
ateher kur te dy humbem virgjerin
me kujton ledhatimet e tua
dhe veten kur te thoja te dua
me kujtohen ledhatimet tona
dhe provokimet ne oret e vona
me kujtohesh ti shpirti im
-------------------------------------------------

Pse gjith ky trishtim
qe mbulon shpirtin tim
pse gjith keta lot
qe nuk derdhen kot
pse ai djal ma coptoi zemren
perse luajti me femren
perse ma vrau dashurin
perse ma hidheroi rinin ???
-------------------------------------------------------

nuk ka lule pa arome
nuk ka njeri pa dashuri
nuk ka surpriz pa lumturi
nuk ka jete pa dashur
te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
se ndoshta ajo te tregon
------------------------------------------------


Do behem timon te me shtrengojne duart e tua
Do behem fllad pranvere te ledhatoj floket e tua
Do behem uj burimi te te laj syt e zeze
Do behem filxhan kafeje te te puth cdo mengjes
----------------------------------------------------------

Pa ty botoa e humb kuptimin,
pa ty djelli e humb shkelqimin,
pa ty dita nuk errsohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty endrra nuk enderrohet,
pa ty jeta jo, jo nuk kalohet!!!
--------------------------------------------------------

Ne mes tokes dhe diellit
Ne mes detit dhe qiellit
Ne mes ajrit plot freski
Do te kerkoj dashuri
Ne mes dahurise dhe meje
S'dua tjeter pervec teje...
----------------------------------------------------------


...je si rrush e je si ftua
vdeksha un per buzet e tua..
------------------------------------------------------------
.
...kam frik
nga endrra
qe s'me realizohen
nga ndjenja
qe me shkatrrohen
nga ti
qe s'me kerkon
nga dashuria jote qe s'me jeton
por akoma me shum
nga zemra ime qe s'te harron ...
----------------------------------------------------

...dua te jetoj
qe jeten ta shijoj
dua te enderroj
qe shpresat ti shtoj
dua te te harroj
por zemra ngul kemb te dashuroj
kerkova pran te te qendroj
por zemra jote nuk me pranoi ...
---------------------------------------------------------------

...heren e par qe te pash
ne zemren tende rash
ne enderr te kujtova
dhe me shpirt u gezova
papritur te dashurova
e ateher pran te kerkova
por jeta me largoi
dhe endrren ma coptoi...
------------------------------------------------------------------

...ne rrugicen tende kaloja
syrin kerkoja te shikoja
buzeqeshja jote me hyri ne zemer
kur ti me thirre ne emer
keshtu u dashurova
dhe zemren ta dhurova...
------------------------------------------------------------------

...ne keto momente per ty jam tuj mendu
per ty qe shpirtin shum ma ke trazu
per ty qe shpresat fare mi ke shkatrru
per ty qe te vetmen enderr nuk ma ke realizu
sepse zemren ma ke rremby
po ama dashurin tende nuk don me ma dhu
--------------------------------------------------------------------

Nese do te isha me ty sonte
do te lusja djellin te mos lindte me
shpirti t'me prehej mbi gjoksin tend
e te lijaa pa mend deri sa t'me thoje :
"boll se po me cmend..."
-------------------------------------------------------------------------

...ne zemer te kam futur
me celes te kam mbyllur
celsi eshte tretur
dhe ti brenda ke mbetur...
-----------------------------------------------------------------------

...nuk esht faji im qe te kam takuar
por cfar ti bej zemres qe te ka dashuruar
nuk kam asnje faj qe te mendoj
zemren time te shkret s'mundem ta ndaloj ...
------------------------------------------------------------------------

Nese do ylberin
te duhet te durosh shiun
nese do dashurine
te duhet te durosh dhimbjen
-------------------------------------------------------------------

Qesh me te gjithe
por te buzeqesh vetem ty
Ia jap faqen te gjitheve
por buzet jane te tuat
Ju jap dashuri te gjitheve
por te dua vetem ty
Te gjithe me dhurojne dashuri
por dua te me duash vetem ti
--------------------------------------------------------

Qielli pa yjet eshte
si gjumi pa endrra
si kenga pa muzike
si trendafili pa arome
si fytyra pa buzeqeshje
si Une pa Ty!
----------------------------------------------------


...tu qerrofshin syt
nese shikon nje tjeter
tu thafte buza
nese puth nje tjeter
tu bllokofte gjuha
nese i thua ndonje tjetre te dua...
---------------------------------------------------------------

...nese mua ti me don
me nje tjeter ske pse shkon
nese un ste mjaftoj
lerme qe jeten pa ty ta jetoj
kjo shum do me lendoj
por fatin tim te keq duhet ta pranoj
sepse shum te dashuroj...
-----------------------------------------------------

...e gjith bota me fal lumturi
por nuk me mjafton dhe ti e di
sepse puthjen tende enderroj
dhe vec ty te dashuroj...
...e kuptove ...te dua shum
------------------------------------------------------


...ne mbremje rri edhe mendoj
dhe nuk dua te te harroj
sepse eshte bukur te dashuroj
edhe pse pran meje kurr nuk do te jesh
zemren time perjet do ta kesh
-----------------------------------------------------

...nese te them shpirt
eshte se pa ty smund te jetoj
nese te them drit
eshte se pa ty smund te shikoj
nese te them te dashuroj
eshte sepse smund te te harroj...
----------------------------------------------------------

...JETA NUK A KJO, JETA IME JE TI
EDHE PSE NUK E DI SE SI
MUNDA KETE JETE TA LENDOJ
DUKE MOS TE TE THEN
"TE DASHUROJ "
ZEMRA IME DIJE QE GJITHMON PER TY MENDOJ...
----------------------------------------------------------

...KUR TE VENDOSESH TE ME VRASESH
MOS MER THIK OSE PISTOLET
ME THUAJ STE DUA
DHE ZEMRA DO TE PUSHOJ VET...
---------------------------------------------------------

...MORA CELSIN E PASURIS
HAPA DEREN E DASHURIS
ATY KISHTE AR DHE ARGJEND
POR UN ZGJODHA
SHPIRTIN TEND...
---------------------------------------------------------

O DRIT O HENE
O ENGJELL O SHPRES
EJA PRAN MEJE
E MOS ME LER TE VDES
--------------------------------------------------------

...nese dikush sju dashuron
sdo te thot qe jeta perfundon
perkundrazi tani po fillon
dhe me nje tjeter vazhdon
ne fund djem gjen kudo
ndersa ai nuk te meriton
prandaj nuk te don...
----------------------------------------------------------


I dashur!
tani ndodhem ne spital,
mos te vij cudi.
Mjeket me thone se:
kam 1 semundje te pasherueshme ne zemer,
dyshojne se je ti!
----------------------------------------------------------


...kur te dhash dashurin
me the flm x rinin
kur te dhash virgjerin
me the flm x pasurin
kur te dhash zemren
me the :"tani po qe kam gjith boten"
ndersa un te them o shpiriti im flm x lumturin...
--------------------------------------------------------

...sjam indjane qe gjuaj me shigjet
por shqiptare qe dashuron me te vertet...
--------------------------------------------------------

Jam nje kriminel
se i hengra buzet e tua
dhe paturperisht i mora me vete
dhe u largova ngadale-ngadale
sikur asgje nuk kish ngjare
----------------------------------------------------------
Ne te dy dolem fotografi
nje kopie une
dhe nje kopie ti
Ne shtepi mua me folen
ty te grisen
gjithsesi ne fotografi
por jo ne dashuri
--------------------------------------------------------------

Zemra jote tulle
Shpirti im llac
dashuria jone
pallat 100-katsh
---------------------------------------------------------------

DASHURIA ESHTE SEKRET
PER DJALIN QE TE DO VERTET
SE PO E MORI VESH PALLATI
DASHURIA AQ E PATI.
---------------------------------------------------------------

Se di as vet
pse ende te pres
qofte mbremja e zeze
apo i bardhi mengjes
Sot vec shpresoj
neser ndoshta vdes
edhe ne varr qofsha
edhe aty do te pres!
--------------------------------------------------------------

Kur eshte e dlire dashuria?
Kur veten harron shpejt.
Kur eshte e thelle dashuria?
Kur eshte e heshtur krejt!
Kur eshte e pasur dashuria?
Kur gjithcka dhuron!
Me thuaj, si flet dashuria?
Nuk flet, po dashuron
---------------------------------------------------------------

Tik-tak tik-tak
degjon si troket
eshte zemra ime
qe ty te therret
---------------------------------------------------------------

Nga brendja zjarre
nga jashte akull
nje ylber ne mesdite
nje meteor ne mesnate
here hene e zjarte
edhe here yll i zi!
----------------------------------------------------------------

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #55 Me: Qershor 04, 2008, 04:11:38 MD »
Te kam borxh dy fjale,qe dot nuk ti thashe.
Te kam borxh nje puthje,qe dot nuk ta dhashe.
Te kam borxh nje leter,qe dot sta dergova.
Te kam borxh nje lule,qe dot nuk ta dhurova.
Te kam borxh nje jete,qe dot me ty sjetova.
----------------------------------------------

Nje lot i embel me rrodhi ne sy,
e mora ne dore dhe brenda te pash ty,
por loti u prish u be therrrime,
ndersa ty te futa thelle ne zemren time
------------------------------------------------

Kete nate vodha nje yll,asnje se di.
Dua te ta jap ty.
Hena ne hapesiren e saj me pa dhe me buzeqeshi......
Mbase e kuptoi qe e bera per dashuri....
------------------------------------------------------

Kjo nate me kujton dashurine
ateher kur te dy humbem virgjerin
me kujton ledhatimet e tua
dhe veten kur te thoja te dua
me kujtohen ledhatimet tona
dhe provokimet ne oret e vona
me kujtohesh ti shpirti im
-------------------------------------------------

Pse gjith ky trishtim
qe mbulon shpirtin tim
pse gjith keta lot
qe nuk derdhen kot
pse ai djal ma coptoi zemren
perse luajti me femren
perse ma vrau dashurin
perse ma hidheroi rinin
-------------------------------------------------------

nuk ka lule pa arome
nuk ka njeri pa dashuri
nuk ka surpriz pa lumturi
nuk ka jete pa dashur
te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
se ndoshta ajo te tregon
------------------------------------------------


Do behem timon te me shtrengojne duart e tua
Do behem fllad pranvere te ledhatoj floket e tua
Do behem uj burimi te te laj syt e zeze
Do behem filxhan kafeje te te puth cdo mengjes
----------------------------------------------------------

Pa ty botoa e humb kuptimin,
pa ty djelli e humb shkelqimin,
pa ty dita nuk errsohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty endrra nuk enderrohet,
pa ty jeta jo, jo nuk kalohet!!!
--------------------------------------------------------

Ne mes tokes dhe diellit
Ne mes detit dhe qiellit
Ne mes ajrit plot freski
Do te kerkoj dashuri
Ne mes dahurise dhe meje
S'dua tjeter pervec teje...
----------------------------------------------------------


...je si rrush e je si ftua
vdeksha un per buzet e tua..
------------------------------------------------------------
.
...kam frik
nga endrra
qe s'me realizohen
nga ndjenja
qe me shkatrrohen
nga ti
qe s'me kerkon
nga dashuria jote qe s'me jeton
por akoma me shum
nga zemra ime qe s'te harron ...
----------------------------------------------------

...dua te jetoj
qe jeten ta shijoj
dua te enderroj
qe shpresat ti shtoj
dua te te harroj
por zemra ngul kemb te dashuroj
kerkova pran te te qendroj
por zemra jote nuk me pranoi ...
---------------------------------------------------------------

...heren e par qe te pash
ne zemren tende rash
ne enderr te kujtova
dhe me shpirt u gezova
papritur te dashurova
e ateher pran te kerkova
por jeta me largoi
dhe endrren ma coptoi...
------------------------------------------------------------------

...ne rrugicen tende kaloja
syrin kerkoja te shikoja
buzeqeshja jote me hyri ne zemer
kur ti me thirre ne emer
keshtu u dashurova
dhe zemren ta dhurova...
------------------------------------------------------------------

...ne keto momente per ty jam tuj mendu
per ty qe shpirtin shum ma ke trazu
per ty qe shpresat fare mi ke shkatrru
per ty qe te vetmen enderr nuk ma ke realizu
sepse zemren ma ke rremby
po ama dashurin tende nuk don me ma dhu
--------------------------------------------------------------------

Nese do te isha me ty sonte
do te lusja djellin te mos lindte me
shpirti t'me prehej mbi gjoksin tend
e te lijaa pa mend deri sa t'me thoje :
"boll se po me cmend..."
-------------------------------------------------------------------------

...ne zemer te kam futur
me celes te kam mbyllur
celsi eshte tretur
dhe ti brenda ke mbetur...
-----------------------------------------------------------------------

...nuk esht faji im qe te kam takuar
por cfar ti bej zemres qe te ka dashuruar
nuk kam asnje faj qe te mendoj
zemren time te shkret s'mundem ta ndaloj ...
------------------------------------------------------------------------

Nese do ylberin
te duhet te durosh shiun
nese do dashurine
te duhet te durosh dhimbjen
-------------------------------------------------------------------

Qesh me te gjithe
por te buzeqesh vetem ty
Ia jap faqen te gjitheve
por buzet jane te tuat
Ju jap dashuri te gjitheve
por te dua vetem ty
Te gjithe me dhurojne dashuri
por dua te me duash vetem ti
--------------------------------------------------------

Qielli pa yjet eshte
si gjumi pa endrra
si kenga pa muzike
si trendafili pa arome
si fytyra pa buzeqeshje
si Une pa Ty!
----------------------------------------------------


...tu qerrofshin syt
nese shikon nje tjeter
tu thafte buza
nese puth nje tjeter
tu bllokofte gjuha
nese i thua ndonje tjetre te dua...
---------------------------------------------------------------

...nese mua ti me don
me nje tjeter ske pse shkon
nese un ste mjaftoj
lerme qe jeten pa ty ta jetoj
kjo shum do me lendoj
por fatin tim te keq duhet ta pranoj
sepse shum te dashuroj...
-----------------------------------------------------

...e gjith bota me fal lumturi
por nuk me mjafton dhe ti e di
sepse puthjen tende enderroj
dhe vec ty te dashuroj...
...e kuptove ...te dua shum
------------------------------------------------------


...ne mbremje rri edhe mendoj
dhe nuk dua te te harroj
sepse eshte bukur te dashuroj
edhe pse pran meje kurr nuk do te jesh
zemren time perjet do ta kesh
-----------------------------------------------------

...nese te them shpirt
eshte se pa ty smund te jetoj
nese te them drit
eshte se pa ty smund te shikoj
nese te them te dashuroj
eshte sepse smund te te harroj...
----------------------------------------------------------

...JETA NUK A KJO, JETA IME JE TI
EDHE PSE NUK E DI SE SI
MUNDA KETE JETE TA LENDOJ
DUKE MOS TE TE THEN
"TE DASHUROJ "
ZEMRA IME DIJE QE GJITHMON PER TY MENDOJ...
----------------------------------------------------------

...KUR TE VENDOSESH TE ME VRASESH
MOS MER THIK OSE PISTOLET
ME THUAJ STE DUA
DHE ZEMRA DO TE PUSHOJ VET...
---------------------------------------------------------

...MORA CELSIN E PASURIS
HAPA DEREN E DASHURIS
ATY KISHTE AR DHE ARGJEND
POR UN ZGJODHA
SHPIRTIN TEND...
---------------------------------------------------------

O DRIT O HENE
O ENGJELL O SHPRES
EJA PRAN MEJE
E MOS ME LER TE VDES
--------------------------------------------------------

...nese dikush sju dashuron
sdo te thot qe jeta perfundon
perkundrazi tani po fillon
dhe me nje tjeter vazhdon
ne fund djem gjen kudo
ndersa ai nuk te meriton
prandaj nuk te don...
----------------------------------------------------------


I dashur!
tani ndodhem ne spital,
mos te vij cudi.
Mjeket me thone se:
kam 1 semundje te pasherueshme ne zemer,
dyshojne se je ti!
----------------------------------------------------------


...kur te dhash dashurin
me the flm x rinin
kur te dhash virgjerin
me the flm x pasurin
kur te dhash zemren
me the :"tani po qe kam gjith boten"
ndersa un te them o shpiriti im flm x lumturin...
--------------------------------------------------------

...sjam indjane qe gjuaj me shigjet
por shqiptare qe dashuron me te vertet...
--------------------------------------------------------

Jam nje kriminel
se i hengra buzet e tua
dhe paturperisht i mora me vete
dhe u largova ngadale-ngadale
sikur asgje nuk kish ngjare
----------------------------------------------------------
Ne te dy dolem fotografi
nje kopie une
dhe nje kopie ti
Ne shtepi mua me folen
ty te grisen
gjithsesi ne fotografi
por jo ne dashuri
--------------------------------------------------------------

Zemra jote tulle
Shpirti im llac
dashuria jone
pallat 100-katsh
---------------------------------------------------------------

DASHURIA ESHTE SEKRET
PER DJALIN QE TE DO VERTET
SE PO E MORI VESH PALLATI
DASHURIA AQ E PATI.
---------------------------------------------------------------

Se di as vet
pse ende te pres
qofte mbremja e zeze
apo i bardhi mengjes
Sot vec shpresoj
neser ndoshta vdes
edhe ne varr qofsha
edhe aty do te pres!
--------------------------------------------------------------

Kur eshte e dlire dashuria?
Kur veten harron shpejt.
Kur eshte e thelle dashuria?
Kur eshte e heshtur krejt!
Kur eshte e pasur dashuria?
Kur gjithcka dhuron!
Me thuaj, si flet dashuria?
Nuk flet, po dashuron
---------------------------------------------------------------

Tik-tak tik-tak
degjon si troket
eshte zemra ime
qe ty te therret
---------------------------------------------------------------

Nga brendja zjarre
nga jashte akull
nje ylber ne mesdite
nje meteor ne mesnate
here hene e zjarte
edhe here yll i zi!
----------------------------------------------------------------

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #56 Me: Qershor 04, 2008, 04:15:12 MD »
...nuk e di perse por sot jo si ne cdo mbremje syri im nuk derdhi lot... ...nuk e di c'ndodhi di vetem qe loti ne zemer me nuk rrodhi... ...nuk e di perse por nje nat te qet dhe te embel kalova ...nuk e di cndodhi por nga endrrat me nuk u torturova... ...nuk e di perse por sot u zgjova e lumtur... u zgjova me ate buzeqeshje qe kish kohe e humbur... nuk e di perse por per ty mendoj... mos jan fjalet e tua qe me len te qet.... mos je ti virus qe dhimbjes i ben keq... nuk e di perse.... por ti sme le ne erresire.... ti me ben te qesh , te enderroj... ti me ben thjesht te jetoj... ...un nuk e di cka ndodhur... ...nuk e di perse.... ma thuaj te lutem nese nje pergjigje e ke ....
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Per Ty .......... per vete jetova per ty Plagosa shpirtin te sherova ty Harova veten te kujtova ty ..........per vete dhe do vdes per ty
------------------------------------------------------------------------------------------------

Jam ketu Ku me ke lene. Te pres aty ku te percolla Te deshta edhe ateher kur s"te njoha Te ruaj edhe tani edhe pse je LARG
----------------------------------------------------------------------------------------------


Te dy mbeshtetur pas nje reje
te dy, dy sy ne gjithesi
une bie, ngihem brenda teje
e brenda meje digjesh ti
--------------------------------------------------------------------------------------------

...te dua me zemer dhe shpirt
...te dua perjet ket ti mir duhesh me dit
...ti plotsova qdo deshir por
...tash kam mbet vet ne errsir
...ku gabova spo e kuptoj
...por te lutem me trego
...me trego qe ta di ku esht gabimi
...me trego se keshtu nuk mundem te jetoj
...qdo dit pa ty esht shum e gjat per mu
...kupto se pa ty sdua me jetu
...per ty mendoj nat e dit
... ta kam fal ket zemer e ta kam fal ket shpirt
...do te pres deri sa te vdes ta kam fal zemren per tan jet!!
------------------------------------------------------------------------------------------

Te kam dashur shum sa qe smendojsha qe jam ne gjendje te dua
por i erdhi fund dhe tani sje me mua
Erdhi fundi pa prit dhe pa kujtu erdhi ajo nat dhe me the s´te du
skish qte bej por vetem ta pranoj
Te humba dhe tani po vuaj ne vetmi sepse zemra ime akoma rrehn per ty...
Edi qe ma nuk ka kthim por smund qe te harroj sepse te kam desht si askend me par ishe dashuria ime e vertet besoj se sdo te harroj kurr per jet...
Por sme ka mbet asgje tjeter vetem qe te them lamtumir te deshiroj qe te jesh i lumtur edhe pse me ke lendu ndoshta ndonjeher do te bjen ndermend se sa keq ke vepru..
Por dije se tani sdo ta fal sepse po mundohem qe nga zemra ime te largoj dhe nese njeher ma bere te vuaj pa te ber asgje
ti herdo kudo do ta perseritsh kta
Dije se do te vi dita qe e lumtur do te jem por kurr sdo te harroj dhe ne zemer per jet do te mbaj!!!
TE KAM DASHT ME GJITH ZEMER E SHPIRT TI KET MIR E KE DIT!!!!
------------------------------------------------------------------------------------------------

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime
------------------------------------------------------------------------------------------------


Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar.
---------------------------------------------------------------------------------------------


NJERIU PA DASHURI,ESHTE SI NENA PA FEMIJE.BUZA E PA PUTHUR,ESHTE SI LUJLA E KEPUTUR
NESE NE ZEMER LIND BESIMI, ATEHER NGA ZOTI VJEN BEKIMI. NESE NE ZEMER LIND TRADHETIA, ATEHER MERR FUND DASHURIA
----------------------------------------------------------------------------------------------


sikur te me doje aq sa te dua
as nje cast sdo rrije pamua,
sikur te me ndjeje aq sa te ndjej
do te me thoje vdes per buzet e tua,
dhe die ylli im se kurr sdo te te them
largohu nga mua.
******************************
fjalet i merr era
letrat e djeg zjarri,
une te dua,
por ti me puthe i pari
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ishe ti ai qe me dhuroi lumturin,
qe ma fali dashurin,
ishe ti foleja e ngrohte e zemres time,
per ty shpirt spata kurr aspak pendime.
Ti me beje te qeshja,
te qaja si femije.
Me ty thura shum endrra per kte dashuri,
por nje dit i harrove,
i le ne erresire, ne pafundesi.
Se besoja dot as vet,
qe nje cast pa ty do me dukej nje jet.
Zemra sot renkon si e vrar,
zeri te kerkon me shum fuqi,
te dua te thot ne perjetesi,
dhe ne shpirt e kam nje breng
se aty je ti e vec ti.
Ti ike pa mua,
e per here te fundit sme the te dua.
Mundohem ta harroj kohen qe na bashkoi,
por sdi te hesht, ta fsheh kte dashuri.
Sot tek ti dua te vi se kam shum mall,
te lutem engjell pritme se vec ti me mban te gjall.
Mbase sot po me mendon,
mbase syt e tu per mua po lotojn ,
mbase buza jote sot me kerkon.
Ku je dashuria ime,
ku je fshehur endrra ime?
Ma thuaj zot ku ta gjej sot,
ate djal syshkruar qe aq shum e dashuroj,
me thuaj ku esht se dua ta perqafoj???
Ti shpirt ike, skthehesh me,
por mos harro se nje zemre te hekurt pa ndjenja ti le...
----------------------------------------------------------------------------------------------

ulem dhe mendoj por perseri nuk e kuptoj
ti gjithmon me thua se me urren
por jam e sigurt qe zemra jote genjen
si mund te urresh nje njeri qe kaq shum te dashuron?
si mund ti urresh syt qe pa ty s'shikojn?
si mund ta urresh buzen qe vec ty te puthi?
si mund ti urresh duart qe vec ty te ledhatuan?
si mund ta urresh virgjerin qe ty ta dhurova?
si mund te me urresh kur un jeten ta dedikova?
me thuaj vall si mund te me urresh kur un me shpirt te dashurova????
-----------------------------------------------------------------------------------------------

me thuaj vall e meritoj
perse vazhdon te me lendosh
perse shpirtin do te ma shkatarrosh
perse me ben te qaj
a ke vall shpirt qe nje zemer e le ne vaj
per ty gjithcka pata len
zemren , shpirtin , trupin vec ty ti pata dhen...
-----------------------------------------------------------------------------------------------


Te dua por ti se kupton
Te dua por ti larg qendron
Dhe ti me do por thjesht si mike
Te dua se ke zemer fisnike
Ti je drit ne syt e mi
Ne zemren time je vec ti
Sa i rendesishem je per mua
Por kam frik te te them te dua
Kam frik se ndoshta me largon
Edhe si mike me sme pranon
Mua me mjafton te te kem pran
Sdua qe tme lesh menjane
Ndonjehere me thua te kam xhan
Dhe mua me shpresa me mban
Por ato humbin si kripa ne det
Kur thua te kam mike perjet
Ndonese pran meje sje
Ne zemer ti qendron
Nje dashuri te paster le
Qe kurr nuk mbaeron
-------------------------------------------------------------------------------------------

Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet
Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.
S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!
S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj dhe te them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?
S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?
S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.
S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.
S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por edi sa shume te dashuroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.
E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.
S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ai qe dua je vec... Ti.

Jashtë Linjë bobe

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 53
 • Popullariteti: 0
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #57 Me: Qershor 07, 2008, 04:34:02 MD »
je 1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111she nuk te harin asnjeri per mendimin tim ;) ;) ;) ;) ;)

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #58 Me: Qershor 07, 2008, 07:33:02 MD »
...nuk e di perse por sot jo si ne cdo mbremje syri im nuk derdhi lot... ...nuk e di c'ndodhi di vetem qe loti ne zemer me nuk rrodhi... ...nuk e di perse por nje nat te qet dhe te embel kalova ...nuk e di cndodhi por nga endrrat me nuk u torturova... ...nuk e di perse por sot u zgjova e lumtur... u zgjova me ate buzeqeshje qe kish kohe e humbur... nuk e di perse por per ty mendoj... mos jan fjalet e tua qe me len te qet.... mos je ti virus qe dhimbjes i ben keq... nuk e di perse.... por ti sme le ne erresire.... ti me ben te qesh , te enderroj... ti me ben thjesht te jetoj... ...un nuk e di cka ndodhur... ...nuk e di perse.... ma thuaj te lutem nese nje pergjigje e ke ....
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Per Ty .......... per vete jetova per ty Plagosa shpirtin te sherova ty Harova veten te kujtova ty ..........per vete dhe do vdes per ty
------------------------------------------------------------------------------------------------

Jam ketu Ku me ke lene. Te pres aty ku te percolla Te deshta edhe ateher kur s"te njoha Te ruaj edhe tani edhe pse je LARG
----------------------------------------------------------------------------------------------


Te dy mbeshtetur pas nje reje
te dy, dy sy ne gjithesi
une bie, ngihem brenda teje
e brenda meje digjesh ti
--------------------------------------------------------------------------------------------

...te dua me zemer dhe shpirt
...te dua perjet ket ti mir duhesh me dit
...ti plotsova qdo deshir por
...tash kam mbet vet ne errsir
...ku gabova spo e kuptoj
...por te lutem me trego
...me trego qe ta di ku esht gabimi
...me trego se keshtu nuk mundem te jetoj
...qdo dit pa ty esht shum e gjat per mu
...kupto se pa ty sdua me jetu
...per ty mendoj nat e dit
... ta kam fal ket zemer e ta kam fal ket shpirt
...do te pres deri sa te vdes ta kam fal zemren per tan jet!!
------------------------------------------------------------------------------------------

Te kam dashur shum sa qe smendojsha qe jam ne gjendje te dua
por i erdhi fund dhe tani sje me mua
Erdhi fundi pa prit dhe pa kujtu erdhi ajo nat dhe me the s´te du
skish qte bej por vetem ta pranoj
Te humba dhe tani po vuaj ne vetmi sepse zemra ime akoma rrehn per ty...
Edi qe ma nuk ka kthim por smund qe te harroj sepse te kam desht si askend me par ishe dashuria ime e vertet besoj se sdo te harroj kurr per jet...
Por sme ka mbet asgje tjeter vetem qe te them lamtumir te deshiroj qe te jesh i lumtur edhe pse me ke lendu ndoshta ndonjeher do te bjen ndermend se sa keq ke vepru..
Por dije se tani sdo ta fal sepse po mundohem qe nga zemra ime te largoj dhe nese njeher ma bere te vuaj pa te ber asgje
ti herdo kudo do ta perseritsh kta
Dije se do te vi dita qe e lumtur do te jem por kurr sdo te harroj dhe ne zemer per jet do te mbaj!!!
TE KAM DASHT ME GJITH ZEMER E SHPIRT TI KET MIR E KE DIT!!!!
------------------------------------------------------------------------------------------------

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime
------------------------------------------------------------------------------------------------


Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar.
---------------------------------------------------------------------------------------------


NJERIU PA DASHURI,ESHTE SI NENA PA FEMIJE.BUZA E PA PUTHUR,ESHTE SI LUJLA E KEPUTUR
NESE NE ZEMER LIND BESIMI, ATEHER NGA ZOTI VJEN BEKIMI. NESE NE ZEMER LIND TRADHETIA, ATEHER MERR FUND DASHURIA
----------------------------------------------------------------------------------------------


sikur te me doje aq sa te dua
as nje cast sdo rrije pamua,
sikur te me ndjeje aq sa te ndjej
do te me thoje vdes per buzet e tua,
dhe die ylli im se kurr sdo te te them
largohu nga mua.
******************************
fjalet i merr era
letrat e djeg zjarri,
une te dua,
por ti me puthe i pari
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ishe ti ai qe me dhuroi lumturin,
qe ma fali dashurin,
ishe ti foleja e ngrohte e zemres time,
per ty shpirt spata kurr aspak pendime.
Ti me beje te qeshja,
te qaja si femije.
Me ty thura shum endrra per kte dashuri,
por nje dit i harrove,
i le ne erresire, ne pafundesi.
Se besoja dot as vet,
qe nje cast pa ty do me dukej nje jet.
Zemra sot renkon si e vrar,
zeri te kerkon me shum fuqi,
te dua te thot ne perjetesi,
dhe ne shpirt e kam nje breng
se aty je ti e vec ti.
Ti ike pa mua,
e per here te fundit sme the te dua.
Mundohem ta harroj kohen qe na bashkoi,
por sdi te hesht, ta fsheh kte dashuri.
Sot tek ti dua te vi se kam shum mall,
te lutem engjell pritme se vec ti me mban te gjall.
Mbase sot po me mendon,
mbase syt e tu per mua po lotojn ,
mbase buza jote sot me kerkon.
Ku je dashuria ime,
ku je fshehur endrra ime?
Ma thuaj zot ku ta gjej sot,
ate djal syshkruar qe aq shum e dashuroj,
me thuaj ku esht se dua ta perqafoj???
Ti shpirt ike, skthehesh me,
por mos harro se nje zemre te hekurt pa ndjenja ti le...
----------------------------------------------------------------------------------------------

ulem dhe mendoj por perseri nuk e kuptoj
ti gjithmon me thua se me urren
por jam e sigurt qe zemra jote genjen
si mund te urresh nje njeri qe kaq shum te dashuron?
si mund ti urresh syt qe pa ty s'shikojn?
si mund ta urresh buzen qe vec ty te puthi?
si mund ti urresh duart qe vec ty te ledhatuan?
si mund ta urresh virgjerin qe ty ta dhurova?
si mund te me urresh kur un jeten ta dedikova?
me thuaj vall si mund te me urresh kur un me shpirt te dashurova?
-----------------------------------------------------------------------------------------------

me thuaj vall e meritoj
perse vazhdon te me lendosh
perse shpirtin do te ma shkatarrosh
perse me ben te qaj
a ke vall shpirt qe nje zemer e le ne vaj
per ty gjithcka pata len
zemren , shpirtin , trupin vec ty ti pata dhen...
-----------------------------------------------------------------------------------------------


Te dua por ti se kupton
Te dua por ti larg qendron
Dhe ti me do por thjesht si mike
Te dua se ke zemer fisnike
Ti je drit ne syt e mi
Ne zemren time je vec ti
Sa i rendesishem je per mua
Por kam frik te te them te dua
Kam frik se ndoshta me largon
Edhe si mike me sme pranon
Mua me mjafton te te kem pran
Sdua qe tme lesh menjane
Ndonjehere me thua te kam xhan
Dhe mua me shpresa me mban
Por ato humbin si kripa ne det
Kur thua te kam mike perjet
Ndonese pran meje sje
Ne zemer ti qendron
Nje dashuri te paster le
Qe kurr nuk mbaeron
-------------------------------------------------------------------------------------------

Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet
Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.
S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!
S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj dhe te them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?
S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?
S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.
S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.
S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por edi sa shume te dashuroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.
E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.
S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ai qe dua je vec... Ti.

Jashtë Linjë BERATSI_NL

 • Traktorist
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 6196
 • Popullariteti: 45
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #59 Me: Qershor 08, 2008, 03:11:49 PD »
edlira paske talent ti me cupe


Eshte me fat djali qe eshte dashuria e pare e nje vajze por me me fat vajza qe eshte dashuria e fundit e nje djali :D