Autori Tema: Shkodra Jeme  (Lexuar 3147 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë NexT

  • ne rritje..
  • **
  • Postime: 63
  • Popullariteti: 0
  • RespecT
Shkodra Jeme
« Me: Mars 19, 2013, 01:36:55 MD »
Tash po shkruj per nji qytet. Gjithkush don vendin e vet. Du me shkru per shkodren nan. U ba koh qe e kam lan. Shkodra jon ajka e Shqipnis. Nana e kangs e poezis. Ndac per sport ndac per humor, si shkodrant me gjet asht zor. Po filloj pershkruj qytetin, e manej pak shok e vedin. Shkodra jon qytet i lasht. Qysh nkoh t'shpiave me kasht. N'hymje t'shkodres ashikqare, asht kalaja mijvjecare. Si shqiponja me dy krena, shdrit kalaja me bedena. Taraboshit ja shef hunen. N'mes kan drinin edhe bunen. Pa permen liqe e det. Si kyt ven ash zor me gjet. Per shkodran tash po flas pak njerz qefli e per marak. Jena popull fukara, por ma qef ban ai qe ska. Per jet natet e jet zhegut, jena nana e hardhekut, na bajm qef der tna vin deka. S'njohim pabe as diskoteka, me pak meze e raki rrushit, dy tri kang te shyq alushit. Per humor na e kan lakmi, jena prap ma tmirt n'shqipni. Nje shkodran me ba humor, dhe mos dac do t'qesh me zor. Dhe per sport ma e mira e tanve, asht vllaznia e shkodranve. Si n'futboll boks dhe not, kundershtart ktu lodhen kot. As per plazh nuk ja lajm kujt, jena trritun me beth nuj. Vajza t'bukra ku s'shkon ma, t'knaqet syni vec me i pa. Tana t'bukra po si mise, po ner to kuj si lajm hise. Jashta shkodres nuk i qesim, na vec blejm e kurr nuk shesim. Nuk po flas shume per tregtar, se prap shkodra xen vec t'par. Tan bertasin me za t'nalt, hajde krap i rritun n'balt. Mall hallallit e pa hile, por kujdes se ta fut n'kile. Me pak fjal fort mos me u zgjat, t'bajn me zor me ba shamat. Por prap na jena njerz t'urt. Kurr n'jet ton sperdorim durt. Por kadal avash avash, lajm hesapet me kallash. Dal kadal tash me i dhan fun, pa permen ktu naj katun. Tjeter gja s'di ca me u than, kjo eshte shkodra me shkodran.
Nje bote me shume realitete ku vetem realiteti jon eshte i vertet.