Autori Tema: Poezite qe ju kan pelqyer me shume  (Lexuar 35701 herë)

0 Anëtare dhe 2 Vizitore po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë nIkla

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 130
 • Popullariteti: 3
 • No Nastradini? No Party!
Poezite qe ju kan pelqyer me shume
« Pergjigju #150 Me: Tetor 04, 2012, 06:08:54 MD »
E admirueshme :)
Ndoshta e ben edhe interpretimi perfekt i te madhit Mirush Kabashi
« Redaktimi i Fundit: Tetor 04, 2012, 06:15:16 MD nga nIkla »
Tragjedia më e madhe është ajo që vdes brenda njerëzve me kalimin e ditëve...
                Einstein

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Poezite qe ju kan pelqyer me shume
« Pergjigju #151 Me: Tetor 17, 2012, 12:43:26 PD »
JE TI- PAOLO  COELHO


Me shpie pertej aftesive te mia,
E ndjej te jetoj plotesisht jeten time.
 
Tek ty kam gjetur vetveten
Dhe kam shkuar pertej ,
pertej cdo limiti,
te paimagjinueshem.
 
Shkova ne thellesine
e syve te tu
por,
 
duke kerkuar te kuptoj
pashe ate qe tek mua
nuk kam dashur kurre
ta shikoj.
 
Pashe brishtesine e pasigurise time,
te ndjerit fajtor dhe difektet e mia,
padurimin tim dhe friken time,
pashe edhe demonet e mi,
e atehere
pashe akoma pertej,
e ne thellesi te zemres sime,
nje det te stuhishem,
nje oqean te pafund,
per t’u zhytur e humbur.
Dhe atje ne thellesi te shpirtit tim,
Kuptova!
Provova kenaqesine e krenarine,
e te kuptuarit te asaj qe sot ndjej,
e te vetedijes kush vertet jam sot.
 
E tani ndjej qe deshiroj gjera te bukura!
Ndjej qe dashuroj gjithcka qe jeta me ofron
Dhe nje nga ato
Je TI.
 
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Poezite qe ju kan pelqyer me shume
« Pergjigju #152 Me: Tetor 17, 2012, 12:46:02 PD »
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Poezite qe ju kan pelqyer me shume
« Pergjigju #153 Me: Janar 04, 2013, 09:06:24 PD »
Heshtja" - [Fyodor Tyutchev]

Hesht, ëndrrat, ndjenjat mos i shfaq,
Fshehur thellë e thellë mbaji.
Atje në shpirt, në thellësi,
...Të rrinë bashkë qetë e qetë.
Të heshtura, si yje nëpër natë.
Si ëndërrimet, mbetur shkretë.

A mund të jehojë zemra ?
A mund të thuhet ëndrra ?
Të kupton kush, si jeton,
Fjala e thënë, të mashtron.
Duke folur ti gënjen,
Hesht, se fjala nuk të vlen.

Jeto me shpirtin tënd të thellë,
Një botë e tërë, atje do të jetë.
Një botë e shpirtit plot magji,
Që s’mund të duket kursesi.
Dita, dritën e ka përpirë,
Ajo ndrin veç në errësirë.

Shqiperoi: Aleko Ballauri
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.