Autori Tema: SI TE USHQEHEMI  (Lexuar 57517 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
SI TE USHQEHEMI
« Pergjigju #15 Me: Dhjetor 21, 2008, 12:42:12 PD »
Permbledhje

Mendoj se informazioni i deritanishem eshte i mjaftueshem per te krijuar nje ide ndryshe nga ajo e deritanishmja ,ose per te ngritur dyshime mbi ate se me cfar ushqehemi ne te vertet, megjithate po i permbledh ne disa pika gjerat me kryesore.

1-Ushqimi natyral dhe pa asnje problem per njeriun jane ato ushqime qe ndodhen ne hallken e pare te zinxhirit ushqyes,si jane frutat,perimet zarzavatet, ne toke dhe alga te ndryshme ne det ose sic quhen edhe barishte deti.

2-Nga ushqimet e mesiperme vetem frutat lene shume pak ose aspak mbetje gjate reaksionit ne organizem dhe japin maksimumin e energjise, rritjes,dhe mirmbajtejen e organizmit pa e demtuar ate .Reaksionet e ketij lloj ushqimi nuk harxhojne energji gjate shperberjes se ture por vetem japin energji,dhe te gjitha elemntet qe i duhen organizmit tone ne formen me te paster dhe te pasur ORGANIKE.

3-Ndersa perimet, zarzavatet dhe algat e detit zene vendin e dyte, sepse fillojne te konsumojne pak energji per tretjen e tyre dhe lene gjithashtu me shume mbetje pas reaksionit.

4-Nga te gjitha llojet e qumeshtit vetem qumeshti i nenes eshte me i miri dhe i pazevendesueshem per ritjen e nje femije, sepse pervecse e ushqen trasmeton bashke me te informazionin kryesor te rritjes dhe zhvillimit sipas geneve te individit ne fjale,gjithashtu ky qumesht eshte ne dozat e nevojshme te femijes ne muaj te ndryshem dhe nuk le pothuajse asnje mbetje pas asimilimit nga org. i femijes. Cdo lloj qumeshti tjeter eshte i demshem , sepse krijon mbetje te madha gjate asimilimit,kerkon energji dhe elemte nga trupi per tu tretur,duke mbingarkuar organet dhe me kryesorja trasmeton tek femija hormonet e rritjes pra informazionin e species se tij, dhe jo ate te njeriut qe jane te kunderta ne te gjitha drejtimet.Ky lloj informazioni prish ekuilibrin qelizor dhe ate gjenetik te femijes duke u bere shkaktar per te gjitha llojet e semundjeve si ato me efekt te menjehershem.(alergjia,kruarja,egzema, asma etj) por edhe ato te mevonshme si ( osteoporozi,diabete,guret,cistet tumoret , etj,)

5-Te gjitha ushqimet e tjera qe nuk po e bej listen se eshte shume e gjate, dhe qe jane permendur me pare , jane te demshme, ato kerkojne shum energji per tu tretur, dhe japin elemente dytesore te zinxhrit ushqimor pra jane perdorur me pare ne nje kafshe tjeter dhe akoma me keq kur keto ushqime pastaj riperpunohen industrialisht.
Te gjitha keto ushqime lene shume mbetje dhe helme ne organizem duke e renduar punen e tij dhe duke bere qe te mos punoje rregullisht.
Nga kjo pastaj lindin edhe te gjitha llojet e semundjeve pamvaresisht se c'far emri kane.Prandaj ju garantoj, se cdo lloj semundje qe te keni gjeja e pare qe duhet te beni eshte eliminimi e ketyre ushqimive.

6-Ushqimi vetem me fruta prodhon nje gjak shum energjik ,te holle dhe plot jete, i cili ndikon shum pozitivisht ne tru duke kryer reaksione te pastra,te shpejta,dhene nje drejtim pozitiv.

7-Ushqimet e tjera prodhojne nje gjak te trash,pa shume energji, dhe qe leviz me ngadale ne organizem, duke kryer edhe reaksione te ngadalta, dhe shpesh here negative ne tru.Ky lloj gjaku rendon enet e tij dhe i konsumon gjate ferkimit duke i nxerre shpejt jasht perdorimit ne forme variçesh,apo semundje te tjera te eneve.
Edhe temperatura kur jemi semure nuk eshte gje tjeter vecse temp. nga ferkimi i gjakut me enet e tij i cili eshte rritur pikerisht nga dendesia e gjakut dhe nga permbajtja e tij e trashe.Mbasi qendrojme disa dite pa ushqim ose me pak ushqim ai hollohet dhe temp. ulet.Ose djersisim dhe nxjerrim nepermjet lekures ate qe eshte e panevojshme dhe e demshme per organizmin duke lehtesuar gjakun.

Edhe njehere ju garantoj se cdo lloj semundje qe keni mund te sherohet, ose kur eshte shume vone mund te permirsohet ndjeshem, vetem duke ndryshuar ushqimin.

Por problemi kryesor ketu eshte se si duhet ndryshuar ky ushqim pasi shpesh disa mendojne ti bien shkurt dhe fillojne nje diete vetem me fruta duke u ndjere shum shpejt me keq se me pare dhe per kete ja vene fajin frutave gje qe nuk eshte e vertet, pasi eshte njesoj sikur te nisesh nga vendi me marshin e peste, gje qe prish motorin ose shkaterron kamion.

Per kete problem do shkruaj ne postimet e ardhshme te cilat do sqarojne menyren e kalimit nga mishngrenes ne frutngrenes.

Ushqimet e paketuara gjysem te gatshme dhe te gatshme.
Ne ditet e sotme, plot stres dhe gjithnje e me pak kohe ne dispozicion,te ushqyerit eshte kthyer ne nje pune si gjithe te tjerat dhe shpesh here nuk duhet te na marre shume kohe.Ne kohet e sotme edhe grate nuk jan me te afta per te pregatitur ushqimin ose edhe ato qe jane te afta punojne dhe nuk kane kohe te gatuajne edhe ne shtepi keshtu qe shumica e atyre qe jetojne ne perrendim jane te detyruar te perdorin ushqime te gatshme dhe gjysem te gatshme te cilat jane pregatitur neper fabrika .Keto ushqime te mbyllura neper qese dhe kofeksione te ndryshme kursejne kohen e amvisave dhe shpesh here jane edhe te shijshme.
Kohet e fundit ne Itali kjo industri ka arritur deri aty sa te shese per restorantet konfeksione makaronash te ziera dhe te ngrira nga 20 kg, Keshtu qe ato vetem lihen te shkrihen pastaj merren me enen prej teli qe eshte si rrjet dhe futen ne uje te valuar per tu ngrohur per disa minuta para se te sherbehen dhe ti kujton se po ha nje pjat makarona te fresketa kur ato mund te kene edhe nje vit qe kane zier.
Nje shembull tjeter eshte ai i qofteve te gatshme ku pasi ngrohen ne mikronde apo furre per disa minuta jane gati per tu ngrene, dhe ketu nuk dua te flas per ate se c'far ka brenda ne qofte pasi do t'ju vije per te vjelle.
Por dua t'ju tregoj nje gje tjeter akoma me te rendesishme dua tju them qe kur te merrni ne dore nje ushqim te konfensionuar lexoni mir cfar eshte shkruar nga mbrapa dhe shpesh do gjeni nje shkronje te shoqeruar me nje numer, ose do gjeni te shkruar se eshte conservim natyral apo kimik.
Une do ndalohem tek konservivimi kimik pasi eshte shume i rrezikshem per organizmin.

Qe keto ushqime te ruajne "freskine" e tyre pra qe te mos prishen, dhe qe te kene nje afat skadence sa me te gjate trajtohen kimikisht dmth ju hiqen enzimet ose bllokojne aktivitetin e tyre kimikisht,pastaj trajtohen me soluzione te ndryshme kimike.
Per kete eshte hartuar nje liste e gjate e ketyre soluzioneve dhe qe njerzit te mos kuptojne gje ne vend te emrave kimik kane vene nje shkronje dhe disa numra qe i korespondojne soluzioneve te ndryshme .Kjo listi ka qene shume e gjate por shume prej tyre jane ndaluar me ligj te perdoren pasi jane shume te rrezikshme, ndersa shum te tjera ne disa vende jane ndaluar dhe ne disa te tjera jo.
Ndersa kohet e fundit kane dale teori pseudo shkencore se edhe ato te ndaluarat po ti ulet shume doza nuk jane te demshme prandaj nderhyjne neper qeveri te ndryshme qe te bejne ligje se ne doza te vogla nuk demtojne duke ju lene rruge te hapur industrive qe i perpunojne keto ushqime.Kjo eshte nje loje e dyfishte dhe fitim prurese per te dy Shoqerite shesin prodhimet e tyre dhe shteti paguan me pak pensione pasi vdesin me shpejt.
Ja dhe disa shembuj te ketyre elementeve kimik qe perdoren ne ushqime.E128--eshte ngjyroses i kuq dhe perdoret tek salcicet dhe hamburger
Strasburgo, 9 lug. (Apcom) e kosideroj kete element shum te rrezikshem sepse mbas asimilimit ne organizem kthehet ne ( Anilina ) qe eshte nje substance kanceroze.per me shume lexoni ketu Error: unsupported media type.
E951 Aspartame ose L-alpha-aspartyl-L-phenylalanine-methylester
Ky eshte nje lloj embelsire qe perdoret neper kafe apo ne te gjitha cmcakezat per ti sheqerosur dhe ne te gjitha embelsirat.
Cfar eshte ?
Ai perbehet nga fenilalanina, acido aspartico e metanolo.
Il metanolo, Kur arrin ne intestino ai shperbehet ne acido formico dhe formaldeide, qe te dy me efekt helmues per organizmin.
fenilalanina e l’acido aspartico kur merren nga ushqimi jane te nevojshem per org ndersa kur nuk shoqerohen nga aminoacidi te tjere kthhen ne NEUROTOSSINE
Studimet kane vertetuar se shkakton verberine, probleme neurologici dhe vascolari, tumori, leucemie, dhe sipas studimeve me te fundit rrit shume mundesine e abortit tek femrat.

E211 Sodio Benzoato
Perdoret si antimikrob dhe gjendet ne majoneze , dhe ne pjet analkolike (es. coca cola light, fanta, sprite, nestea, ecc)
Ne organizem kthehet ne acido benzoico, qe eshte nje substance vecanerisht helmuese ,dhe sipas studimit te professor Peter Piper,i dipartimentit biologise molecolare e biotecnologie ne ’Università di Sheffield,qe e ka provuar ne qeliza te gjalla konkludoi se Sodio Benzoato demton rende DNA mitocondrile

Formula e jetes dhe Vdekjes
Ose sekreti i jetes shprehet me ane te kesaj formule

"V" = "F"-- "O"

"V" = vita (vitalita) = " JETE "

"F" ose "X" eshte forca qe leviz makinen njeri, dhe qe mban gjalle organizmin.

"O" = Ostruzione (pengese ferkimi) forca ferkuese qe pengon motorin te punoje ne rregjim ideal dhe te shfrytezohet 100%.

Asnje motor nuk punon pa ferkim pa humbje te gjithe kane nje koeficient humbje qe eshte ne perpjestim te drejte me oret e punes se kryer pra sa me shume te kete punuar aq me shume rritet edhe koeficienti i ferkimit aq me shume ferkim ka dhe si rrjedhoje edhe humbje te Forces "F" e cila çon rrjedhimisht ne zvogelimin e jetes " V"
.

Pra mund te themi se sa me e madhe eshte "O" aq me vogel eshte " F" rrjedhimisht edhe "V" dhe kur "O" = "F" kemi "V "= 0 pra makina ndalon se punuari ( vdekja).

Dhe anasjelltas kur "O" eshte shum e vogel rrjedhimisht "F" eshte me e madhe e kemi si rrjedhim "V" (jete) shum te madhe pra me te gjate.

Per te mposhtur "O" ostruzion (ferkim) ne rrisim artificialisht forcen e motorit "F" por sa me shume e sforcojme motorin "F" aq me shume dobesojme jeten "V".

Makina njeri duhet pare si nje makine qe punon me ajer-gaz njesoj si nje pompe qe punon me presionin e ajrit dhe me nje qarkullim te brendshem te lengjeve.
Ne kete makine mushkrite jane POMPA dhe ZEMRA eshte VALVOLA dhe jo e kunderta sic shpjegohet ne mjeksi keto 400 vitet e fundit.

konkretisht:
Kontropresioni i jashtem eshte eshte rreth 2,5kg per centimer kuadrat dhe mbas cdo leshimi fryme (espirazione) krijohet nje boshllik ne zgavrat e mushkrive te cilat thithin (aspirojne) ajer si pasoje e presionit atmosferik dhe leshojne ate perseri te modifikuar kimikisht.
Kjo eshte " F"-ja forca e jetes pa ajar njeriu nuk rron dot me shume se 5 minuta ndersa pa buke dhe uje rron me dite te tera.

Kjo ndihet shume edhe kur je ne maje te nje mali te larte atje presioni atmosferik eshte me i vogel dhe si rrjedhim thithim pak ajer gje qe na detyron te shtojme rritmin e frymemarrjes.
Fjala latine "Spira" do te thote para se gjithash " Ajer" nga ku vjen edhe fjala "spirito"
shpirt.

Kthehemi perseri tek formula jone : V=F--O

Per te rritur " V" nuk duhet te rrisim "F" pra ushqimin por te eliminojme "O" pra ushqimet qe krijojne ferkim dhe ulin " F" ne kete menyre F do jete me e lire dhe me pak presion ajri do te levize lirshem neper vena me pak energji te harxhuar.

Pra sekreti i jetes konsiston ne nje qarkullim sa me lirshem te gjith lengjeve qe ndodhen brenda kesaj makine nepermjet presionit te ajrit.

Dhe nga elasticiteti i organeve ku keto lengje kalojne gje qe arrihet duke marre ushqimin e duhur i cili mban nje ph Alkaline te lengjeve dhe organeve.

Alkalin bazik= elasticitet
Acid= kristalizim koncentrim thyerje.


Tani mund te kuptoni se jeta nuk mvaret se sa ushqim ha por se cfar ushqimi ha, dhe keto ndahen ne dy grupe .

1-Ushqime qe krijojne "OSTRUZIONE" (pengese ferkim)

2-Dhe ushqime qe nuk krijojne OSTRUZIONE (pengese ferkim)

Me kete postim mund te kuptojme se te gjith njerzit mbi toke (me perjashtime te vogla te atyre qe ushqehen ne menyre natyrale) ushqehen ne menyre te gabuar dhe si rrjedhim edhe semuren asnje kafshe mbi toke nuk ka kaq shume semundje sa ka njeriu biles edhe kafshet qe ka zbutur njeriu kane pothuajse te njejtat semundje pikerisht sepse ushqimin ja zgjedh njeriu dhe nuk e le te llire ta zgjedhe me instikt.
Asnje kafshe e eger nuk vuan aq sa vuajme ne nga shendeti.

Prandaj duhet ndryshuar menyra e te ushqyerit tek cdo njeri por per kete duhet ne rradhe te pare informazioni i nevojshem.

Ndryshimi i ushqimit nuk eshte aq i lehte sa mund te mendohet pasi krijon probleme te ndryshme dhe nganjeher edhe te rrezikshme per jeten, prandaj per kete do shkruaj ne pjesen e trete te kesaj teme.

Pershtatur nga mua dhe marre nga libri:
http://www.macrolibrarsi.it/libri/__...senza_muco.php

Qeliza, si ushqehet ?
Ky postim do te shenoje kulmin e postimeve te deritanishme dhe do te mbylle pjesen e dyte te kesaj teme.
Mbas gjith atyre qe kam thene e shkruar ne kete teme mu duk e arsyeshme qe ti kulmoja me kete postim ,qe do ju tregoje perfundimisht perse ne ushqehemi, dhe ku perfundojne ushqimet tona, duke kuptuar njekohesisht edhe pse ne semuremi.


Qeliza
Ne fillim te jetes kemi vetem nje qelize ate femerore dhe menjeher mbas pllenimit pra hyrjes ne te te spermatozoitit ajo ndahet ne dy qeliza, pastaj 4,8 e keshtu me radhe qelizat qe lindin jane te ndryshme nga njera tjetra dhe kryejne gjithashtu funksione te ndryshme per te kryer funksionet te cilat i jane ngarkuar ajo duhet te ushqehet gjithmon me ushqimin e nevojshem dhe sa me shume qeliza prodhohen aq me shume ushqim duhet qe ato te funksionojne rregullisht sidomos kur je ende ne procesin e rritjes.
Por mbas mbarimit te procesit te rritjes, edhe ushqimi qe nevojitet, nuk eshte aq i madh, pasi ne kete moment organizmi yne ka nevoje vetem qe te mirembahet.
Prandaj lind pyetja, Si ta mirembajme kete organizem ?
Per te mirembajtur nje makine duhet te dish se si fumksionon ajo, dhe kur nuk e di e con tek dikush qe di se si funksionon ajo"mekaniku" ndersa ne rastin tone konkret ne shkojme tek doktori dhe tek spitali ku ne mendojme se ata din dhe njohin makinen funksionim e organizmit "makines" tone.Gje qe jo gjithmon eshte e vertet biles akoma me keq ne per ta jemi lenda e pare me te cilen ata fitojne dhe ushqehen , ku sa me te shumte dhe te semure jemi aq me mire per ta dhe anasjelltas,Bashke me ta ne kete loje futen edhe shoqerite farmaceutike dhe te dyja sebashku ecin paralel me te vetmin qelllim fitimin ku ne nuk jemi me pacient por klient ilacesh dhe spitalesh ose me mire te themi konsumatore dhe kur nuk ka konsumatore ka faliment dhe ku ka faliment ka humbje gje qe nuk mund ta pranoje "kapitali" shteteror apo privat qofte ky.
Prandaj ashtu sic mekaniku apo c'do zanatlli tjeter nuk ti tregon apo nuk ti riparon te gjitha qe neser te shkosh prap ashtu edhe mjeket, spitalet ,farmacite etj... nuk te tregojne te verteten ose rrugen me te thjesht per tu sheruar.Vitet e fundit dy shoqerive te mesiperme ju ka ardhur ne ndihme edhe nje shoqeri tjeter e cila pregatit dhe ben te mundur lindjen e te gjitha semundjeve, e kam fjalen per te gjith ate industri qe perpunon ushqimet, qe prodhon pije, duhan, e droga te lehta.
Te treja keto e rrjepin njeriun per se gjalli dhe nuk arrin dot te haje as pensionin per disa vjet nga semundjet e ndryshme gje kjo qe shkon ne favor te rrjepsit kryesor qe eshte shteti.
Shof qe paskam dale pak jasht teme por nuk mund te rrija dot pa treguar me gisht armiqte e vertet te njeriut dhe shendetit te tyre.
Dhe tani le ti kthehemi temes dhe te shpjegojme se cfar ndodh me organizmin tone .

Ushqimi qe eshte tretur deri ne atome dhe ka perfunduar ne intestino thithet nga enet e gjakut sic eshte treguar ne figurat e meparshme ne postimet nr- 12,13.
Nje pjese shkon ne vena dhe nje pjese ne enet limfatike, sidomos yndyrnat pastaj qe nga vena ky gjak i pasur me shum lloj elementesh shkon ne melci nga ku pastrohet perpunohet dhe vazhdon rrugen per furnizimin e gjith trupit me keto element ushqyes te domosdoshem.Ketu duhet sqaruar pak roli i melcise ; Gjaku qe vjen i pasuruar nga intestino ne gjendjen qe eshte nuk mund te furnizoje trupin pasi qe ka shume mbeturina dhe shume elemente jane ne vlera te larta per organizmin dhe e demtojne ate keshtu qe lind nevoja e pastrimit dhe rregullimit te vlerave te elemteve qe e perbejne ate dhe vetem pas kesaj eshte i lire te qarkulloje dhe furnizoje cdo qelize,prandaj pikerisht per kete pune gjaku shkon ne melcine te cilen jane te perqendruar rreth 10% e gjakut te njeriut , dhe melcia nuk eshte gje tjeter vecse nje fabrike qe perpunon , prodhon dhe kontrollon "ushqimin" gjakun para se te niset e furnizoje te gjith organizmin me shpejtesi rreth 1,5 litra ne minute , por ajo ben edhe dicka tjeter nga ky perpunim ajo ruan ne magazinat e saj pjeset e teperta te ketij ushqimi dhe i perdor ne nje rast tjeter kur ato mungojne, sepse ne jo gjithmone marrim te njejtin ushqim ,por duhet patur kujdes sepse ato magazina kane nje kufi maksimal dhe pas mbushjes se tyre ky magazinim vjen ne zona te tjera te trupit qe nuk jane destinuar per magazinim, organizmi yne e ben kete me shprese se shum shpejt do ket nevoje per to dhe do ti konsumoje, ndersa ne vazhdojme akoma te ushqehemi me shumice gje qe sjell edhe çrregulllime ,duke e detyruar organizmin ti shkarkoje keto nepermjet urines, ajo gjithashtu prodhon edhe lengun e temthit qe duhet perseri per te tretur ushqimet me shume yndyre kur kalojne ne intestino.
Pra shkurt gjith ky proces quhet MATABOLIZEM.
Ndokush mund te mendoje se qenka i zgjidhur problemi, perderisa kemi nje organ qe rregullon permbajtjen e gjakut dhe kjo eshte e vertet por ka nje problem te " vogel " se kur mgazinat e melcise jane plot, edhe gjaku i prodhuar nga keto ushqime del ne kufijte e tij maksimal me shprese se nje dite tjeter do prodhoje gjak ne kufijte e ushimit minimal gje qe nuk ndodh, nese ne ushqehemi gjithmone shume shpesh dhe keq.
Dhe tani le te ndjekim rrugen e gjakut dhe te ushqimeve qe ndodhen ne te dhe qe jane te destinuara te arrijne deri tek qelizat e gjith trupit.

Mbas daljes nga melcia gjaku vazhdon rrugen deri ne barkushen e djathte te zemres nga ku hyjne edhe linfa e pjeses se poshteme te trupit dhe ajo e pjeses se siperme te trupit dhe te gjitha se bashku pompohen drejt mushkrise ku nepermjet sistemit te valvolave dhe frymemarrjes gjaku nuk mund te kthehet me mbrapsht,ne mushkri ky gjak furnizohet ose me mir te themi qe thith oksigjenin pra pasurohet me oksigjen dhe prej aty pompohet nepermjet fymemarrjes ne barkushen e majte te zemres , ne kete moment ne barkushen e majte kemi gjak te paster me ushqim dhe te pasur me oksigjen ky gjak eshte gati qe te furnizoje te gjtih trupin dhe cdo organ dhe qelize te tij.
Lind pyetja si e ralizon ai kete ?
Gjaku shperndahet ne degezime gjithnje e me te vogla deri ne kapilare qe jane segmenti i fundit i ketij rrjeti, Kapilaret kane dimensione shume te vogla dhe pergjat tyre ndodhen vrima shum te vogla te cilat lejojne kalimin jashte tij te gjakut kur ai spruzohet nga presioni i brendshem 40% e gjakut te spruzuar ngelet jashte kapilarit ne zonen nderqelizore pra aty ku nuk ka kapilare por qeliza te cilat e marrin kete ushqim dhe kryejne funksionet e tyre te jeteses ne rradhe te pare ato marrin oksigjenin dhe leshojne dioksid karboni i cili thithet po nga gjaku (emoglobina) gjithashtu ato marrin edhe kriprat e nevojshme per te prodhuar energji elektrike ,cdo qelize funksionon si nje pompe dhe japin energji ato jane si gjeneratore te vegjel dhe energjia qe prodhohet nga ato ushqen ne rradhe te pare trurin dhe gjith organet e tjera.Por gjate ketij procesi qelizat nzjerrin edhe mbetje te cilat ngelen ne hapesiren ndermjet qelizave keto mbetje nuk mund te kthehen perseri ne te njejtin kapilar qe dolen sepse jane te demshme keshtu qe organizmi yne i thith ato nepermjet disa kapilareve te tjere qe ndodhen po ne ato zona dhe qe kane vrima pak me te medhaja se kapilaret e pare ku cdo spruzimi gjaku i korespondon edhe nje thithje e tij nga ana tjeter e kapilareve te cilet me pas degezohen duke formuar sistemin limfatik i cili nuk gje tjeter vecse gjaku me gjith papastertite e tij mbasi ka ushqyer qelizat ky gjak kalon ne rrjetin linfatik nepermjet shtytjes qe i jep gjakut vete rrjeti dhe nepermjet valvolave qe e perbejne ate per te mos lejuar kthimin e tij mbrapa, gjate rruges se tij drejt barkushes se djathte te zemres ne kete rrjet ndodhen disa gjendra qe quhen LINFONODI ne keto gjendra gjaku pastrohet nga mbetjet dhe pasurohet me elemente te tjere imunitar, para se te arrije ne barkushen e djathte ky gjak qe vjen nga skajet me te largeta qelizore te organizmit duhet te kaloje patjeter disa nga keto linfonodi (nyje-limfe) dhe ne milze (Shpretke) dhe pastaj hyn perseri ne barkushen e djathte per tu pompuar ne mushkri dhe te pasurohet me oksigjen duke nisur keshtu ciklin nga e para. Eshte llogaritur qe nje sasi e caktuar gjaku e kryen nje cikel te tille per rreth 30 sec.
Ky gjak kalon edhe ne nje sistem tjeter filtrimi qe jane veshkat ato nxjerrin jashte gjithcka eshte e demshme dhe e paperdorshme.

C'far lidhje ka ushqimi me kete qe shpjegova deri tani:

Perberja e gjakut qe spruzohet ka shume rendesi pasi nje gjak i trashe dhe me shume elemente ngjites sic jane disa ushqime nuk thithet dot nga sistemi linfatik duke krijuar keshtu rreth qelizave nje pellg i cili i mbyt qelizat, nje gjak i trash dhe dendur me keto elemente krijon presion me te madh tek vrimat e vogla te kapilareve dhe i zgjeron ato duke bere te mundur kalimin e nje sasie me te madhe gjaku, dhe kalimin e disa elemeteve te gjakut qe nuk duhet te kalojne ne hapesiren nderqelizore pasi e mbysin perfumdimisht ate dhe sistemi limfatik nuk eshte ne gjendje qe ti thithe pra te pastroje hapesiren nderqelizore gje qe sjell mosfunksionim te rregullt qelizor dhe si rrjedhim edhe mos krijim energjie i cila ndjehet me pas ne organet e tjera sidomos trurin nga ku organizohen te gjitha veprimet e organizmit tone.Edhe ilacet qe ne marrim perfundojne ne hapesiren nderqelizore dhe depozitohen aty.Ushqimi i tepert rrit shume hapesiren nderqelizore pra krijohen pellgje te medha me nje qelize ne mes,kur qelizat largohen nga njera-tjetra nuk ka me bashkveprim ndermjet tyre dhe ai organ fillon te humbase elasticitetin deri edhe funksionin e tij duke bere te mundur edhe lindjen e semundjes.
Ky pellg behet mbartes ose shtrati i shum semundjeve virale.
Ky eshte ai terreni per te cilin kam shkruar me pare dhe kur ky terren eshte acid eshte vdekjeprures per qelizat ,por eshte vdekjeprures edhe kur nuk eshte acid pasi krijon kushtet per zhvillimin e viruseve pra lejon nje shtrat nga ku mund te linde cdo gje.Dhe ilaci me i mire eshte qe ky shtrat pra hapesira nderqelizore te jate sa me i thate mbas sprucimit te gjakut gje qe do te thote se sistemi limfatik duhet te funksionoje 100% dhe qe ai te kryeje kete detyre duhet qe gjaku te jete sa me i lehte dhe i paster.

Shembull sqarues;

Mendoni ( imagjinoni) nje fushe te madhe te mbjelle me kokrra gruri mendoni qe anash tyre te kaloni nje rrjet tubash uji me vrima te vogla hapni ujin dhe vadisni fushen , do shikoni se mbas pak oresh fusha do permbytet dhe çdo jete e gjalle jo ujore do vdese, mendoni tani sikur me pare ne kete fushe te keni vene nje rrjet drenimi pra nen toke do shikoni se uji qe pompuat do kulloje dhe bimiet do rriten ne kete rast uji duhet per te shkrire elementet qe gjenden ne toke ndersa ne rastin tone keto elemente jane marre ne intestino dhe mushkri.Te gjithe besoj keni pare se cdo fushe e mbjelle ka anash kanale te medhaja per drenim, me perjashtim te orizoreve.

Te njejtin funksion ka edhe organizmi yne nje sistem qe pompon ushqim dhe nje qe drenon filtron mjafton njeri te mos funksionoje dhe qelizat mbyten,vdesin,ose thahen.

Dhe tani shohim konkretisht si funksionon qeliza :

Gjith organizmi yne punon me elektricitet, qe prodhohet nga qelizat, nepermjet pompes Sodio-Potasio qe ndodhet ne cdo qelize pra edhe jeta,vdekja semundja apo sherimi varen nga kjo pompe. Ajo qe ne kete rast quajme pompe ne te vertet eshte nje proces biokimik por per thjeshtesi shpjegimi e quajme pompe, pra ne organizmin tone gjenden miliarda pompa te tilla gjithmon ne pune qe japin energjine e nevojshme organizmit.

Si punon kjo pompe ?

Ne brendesi te qelizes ka nje Koncentrim te larte (joni) potasio dhe nje Koncentrim me te vogel te(joni) Sodio.
Ndersa jashte qelizes ka nje Koncentrim te paket potasio dhe nje Koncentrim te larte Sodio .
Pompa rregullon pikerisht ekuilibrin e ketyre mineraleve brenda dhe jashte saj,pasi qe keto minerale kerkojne te levizin nga pjesa me koncetrim te larte ne ate me koncetrim te ulet dhe anasjelltas , dhe roli kryesor i kesaj pompe eshte te nxjerre jashte saj sasine e tepert te Sodio qe vjen nga jashte dhe fuse brenda saj Potasio , Kalcio,hekur glukoze etj.
Kjo levizje e mineraleve prodhin energji elektrike dhe kamp manjetik.
Te gjitha semundjet lindin pikerisht ne kete nivel pra ne ate qelizor, ku cfardo gje qe shkakton mosfuksionim te rregullt te ketyre qelizave behet shkaktari kryesor i jetes apo vdekjes.
Oksigjen+Glukoze prodhon adenisone-tri-fosfato ( trifosfato adrenisone ) qe eshte puro energjia dhe qe ben pompen te punoje .

Jashtë Linjë SHKELQIM DURAJ

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 1
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
SI TE USHQEHEMI
« Pergjigju #16 Me: Nëntor 06, 2014, 09:55:09 MD »
nuk  asnje  gje  per te shtu  po  dua te  di autorin  e shkrimit  postimi eshte  shume  i drejte  per mua  ,ju lutem  me  dergoni nje  mesaazhe  nga  autori i ketij shkrimi ....