Autori Tema: Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi  (Lexuar 21090 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë vissi_kaze

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3579
 • Popullariteti: 42
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Me: Gusht 19, 2010, 08:10:30 PD »

Sa e sa here kemi shkuar neper pasticeri ose lokale thjesht per te shijuar nje trelece, kemi shpenzuar nga  150 deri ne 250 lek vetem per nje racion [teethsmile],

jeni zbukuruar e pispillosur me ore te tera per tu bere gati duke lene burrin/te_dashurin te pres si dordolec...

erdhi koha ti thuash stop mundimeve te kota,

tani mund te pergatini trelecen ne kuzhinen tuaj pa shm mund dhe ta shijoni ate te fresket me familjen dhe shoqerine,

shm shpejt do postoj receten dhe menyren si te pergatitni nje trelece te shkelqyer  [teethsmile]
se shpejti tema do azhornohet  :)

                                                                          coming soon on Nastradini.org
 
                                                                                 by          vissi_kaze

Behind every great man there's a great woman willing and ready to kick his ass if he screws up.

Jashtë Linjë ஜKamikazjaஜ

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 17175
 • Popullariteti: 360
 • Per gli amanti.
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #1 Me: Gusht 19, 2010, 12:15:56 MD »
 [rlmao] [rlmao]visi po i  ben reklame? [rlmao] [rlmao]

edhe nji pyetje
ti visi din te gatuash? [blinkyeye]

Jashtë Linjë Sirenetta

 • >> Ik anej , se ktu jom vet <<
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 5986
 • Popullariteti: 316
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #2 Me: Shtator 15, 2010, 11:21:47 PD »
do e japesh receten o viso a ta nxjerrim vete ? me kaq pompozitet qe e prezantove temen prisnim nai recet sekrete :D

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #3 Me: Shtator 18, 2010, 08:58:56 PD »
O Visso po ti me plako ke nxjer njeher TRAILERIN pastaj me vone receta'?  [laugh1]

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #4 Me: Shtator 19, 2010, 06:40:45 MD »
Une  e  pata  shkruar njehere ketu po nuk di pse e fshiva...me duket gabimisht...

Po e shkruaj shkurt se s'kam shume kohe. une e kam bere dhe me kane dale shume te mira...
po per 1000 lek copa nuk ja hy mo me i bo vete...se  shtova  4  kile  vetem periudhen qe mesova receten  [grin1]  [teethsmile]

 thjesht...pandispanje  (8 veze, 8 luge sheqer, 8 luge miell, nje luge niseshte...)
duhen 3 lloj  qumeshti...qumesht i  kondensuar "Panda" qe i  themi neve po i mire eshte ai Nestle.
qumesht normal i perpunuar...dmth me kuti.
dhe qumesht i  vaporetizuar  nga  ai  qe  perdoret  per  kafe...jane  ca  kanoce te Nestle me ngjyre te kuqe..

Ne  zjarr ne nje tenxhere hedh te tre qumeshtet..dmth  2  Panda, 2 te kuqe, dhe 2 gota qumesht kutie i zakonshem.
i le deri gati ne vlim..jo te valoje...ja hedh pandispanjes siper pasi  eshte  prere  ne  copa qe ti hyje  me  mire, dhe e mbulon deri sa ta thithe. siper mund ti hedhesh karamel qe shitet i gatshem, mund ti hedhesh  prevede frutash dhe ta mbulosh me arra te grira..ose  me  panna per torte, shkuma e tortes... sipas deshires.

Pandispanja  kur piqet..te piqet ne 180 grade  dhe para se te hidhet ne tepsi  shtrohet leter  guzhine ajo qe eshte si kalk...
kur piqet...mos te behet shume kafe lart...permbyset  mbi nje pllake dhe lihet te ftohet pak.. hiqet letra me kujdes ...
pastaj rivendoset ne tepsi...dhe hidhen tre qumeshtet e nxehura...si me lart pastaj.

nuk  di sa e qarte isha se shpejt e shpejt  mo...kuptojeni vet.. [teethsmile]

kur ta gjej ke pc ime jua jap....
kjo me siper ishte si e kam bo une.  [teethsmile]

Tre  qumeshtet..


« Redaktimi i Fundit: Shtator 19, 2010, 06:42:48 MD nga ★ARIEL★ »

Jashtë Linjë vissi_kaze

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3579
 • Popullariteti: 42
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #5 Me: Shtator 21, 2010, 12:22:27 PD »
hihiihihh bravo barvo ariel gjithsesi ti rrofsh qe postove receten se harrova(te me falesh se kam qef fort i lodh maj) po nuk ka nevoje me zi qumshin maj, as per qumesht panda ska nevoje se karameli asht boll i amel, bleni qumesht pana me kuti(Hopla)  zakonisht kte lloj qumshi perdorin per te bere kremin e tortave, perzijini bashke me qumshtin e buallit  [teethsmile] ashtu te ftohta si jane ne maron gatimi qe tuk :P
« Redaktimi i Fundit: Shtator 21, 2010, 12:30:22 PD nga vissi_kaze »
Behind every great man there's a great woman willing and ready to kick his ass if he screws up.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #6 Me: Tetor 09, 2010, 02:54:57 MD »
Trilecja eshte pak e veshtire per tu bere, edhe sekretin e ka tek padispanja. Duhet te kete masa shume te sakta, perdyshe del si buke me qumesht ose kek qe smund te mbaje qumeshtin, sic mu be mua 2-3 here ne fillimin.

Padispanjen mund ta besh me miell dhe niseshte sic shkruan Arieli, por me mire behet me miell te zakonshem te perziere me nje miell tjeter qe fryhet vet, ai qe kam marr une quhet Farina.
Gjithashtu, qe te behet e mire dhe e shkrifet padispanja do qe kur te hidhen vezet, te shtohet edhe pak une, edhe te rrihen fort per nje kohe te gjate me mixer. Me pas kur hidhet mielli te mos vazhdohet te rrihet me mixer sic shkruajne disa receta, por te rrihet me dore, per pak kohe .

Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #7 Me: Tetor 09, 2010, 02:57:05 MD »
Keto qe shkruajta me lart jane extra, qe te behet e mire trilecja, kurse procedurat e zakoshme dhe masat i ka shkruar Ariel
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë vissi_kaze

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3579
 • Popullariteti: 42
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #8 Me: Qershor 20, 2011, 10:54:46 MD »
bravo iness..  i shtoni dhe pak qumesht karameli dhe trelecja juaj nuk do kete rivale
Behind every great man there's a great woman willing and ready to kick his ass if he screws up.

Jashtë Linjë anisa

 • TUJ TUJ TUJ CA TE DUSH TI THUJ ME MU MOS E LUJ....
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 7433
 • Popullariteti: 30
 • PURO DURRSAKE
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #9 Me: Korrik 21, 2011, 12:40:12 PD »
o viso boje ti e na jep nai cik...une po pertoj
Sikur te ishin te gjithe njerzit ashtu sic duken,ndryshe do ishte...

Jashtë Linjë vissi_kaze

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3579
 • Popullariteti: 42
Si te pergatitni embelsire "trelece" ne shtepi
« Pergjigju #10 Me: Korrik 27, 2011, 07:23:00 MD »
o viso boje ti e na jep nai cik...une po pertoj

beje vet se te shijon me shum ;D
« Redaktimi i Fundit: Korrik 27, 2011, 07:34:24 MD nga vissi_kaze »
Behind every great man there's a great woman willing and ready to kick his ass if he screws up.