Autori Tema: Receta me akullore  (Lexuar 10944 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Receta me akullore
« Pergjigju #15 Me: Shtator 20, 2009, 06:19:03 MD »
Akullore me kos

Përbërësit: Për 4 persona: 4 kuti kos, 230 g sheqer, 4 limona.
Përgatitja: Lani limonat dhe grini lëkurat e 3 prej tyre, të katërtit hiqjani lëkurën dhe pritjani në trajtë rripash të hollë që do t'i mbani në ujë të ftohtë. Shtrydhini limonat dhe bashkojani lëkurave të grira. Vendosini në një tas kosin, shtoni sheqerin dhe rriheni mirë derisa të përftohet një masë e butë e lehtë. Hidhëni pak nga pak lëngun e limonit dhe vendoseni në makinën e akullores. Mbajeni në të derisa akullorja të arrijë të bëhet. Kalojeni akulloren në një tas të madh dhe zbukurojeni me rripat e kulluar.

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Receta me akullore
« Pergjigju #16 Me: Mars 29, 2010, 02:08:00 MD »
Ne pikat me te aferta te shitjes ,,, akullore te freskta dhe gatshme  ;) Ne TR me sa mbaj mend eshte Bar "AROMA" afer ushtarit te panjohur  [smiley1]


Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Receta me akullore
« Pergjigju #17 Me: Korrik 01, 2012, 10:48:54 PD »
Thjesht fare. Kur ju shkon mendja per akullore te fresketa, shkoni ne supermarket, blini pluhur akulloreje me shijen qe deshironi.
Eshte me paketim si buding.
 Nje pakete pluhuri, pasi e tret ne nje tas te vogel me qumesht te ftohte, e hedh ne 500 ml qumesht dhe e rreh me mikser derisa te marri mase te qendrueshme. nrm qe mikseri perdoret  me fuqine maksimale.
Sipas deshires i hedh recel, biskota te ngrira, arra, ca t'ju gjendet ne shtepi dhe me pas e fusni te akull te ngrije.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.