Autori Tema: PAK HISTORI  (Lexuar 7752 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI
« Me: Janar 24, 2008, 04:35:27 MD »


MAJDANOZI

   Majanozi ?sht? er?za m? e zakonshme n? kuzhina, n? t? gjith? bot?n. P?rdoret i prer? holl? p?r t?ju dh?n? shije t? leht? salcave, sallatave dhe dressing. Kombinohet idealisht me hudhr?n n? nj? p?rzierje t? quajtur persiland, e cila p?rdoret kryesisht n? Franc?. N?se shtojm? edhe l?kur? t? grir? limoni, at?her? del gremolata italiane, nj? p?rzierje aromatike, e cila p?rdoret p?r t?i shtuar penelat?n e fundit mishit apo peshkut t? pjekur.
   P?rdorej q? n? koh?t e lashta e deri n? dit?t tona p?r t? neutralizuar er?n e keqe t? goj?s, sidomos pas ngr?nies s? hudhrave. Kultivohet me leht?si kudo, prandaj gjendet gjith? vitin n? treg, n? dy varietete kryesore, majdanozi flet?gjer?, dhe majdanozi i zakonsh?m (ose ka?urrel), t? cilat jan? e nj?jta bim? me t? nj?jt?n shije. Ndryshimi i tyre ?sht? se majdanozi i zakonsh?m ?sht? m? i bukur dhe p?rdoret p?r t? b?r? dekoracione n? gatime, sidomos me peshk. M?nyra m? e thjesht? ?sht? ta hedhim n? nj? tigan t? thell? me vaj (ose n? fritez?), ta skuqim p?r 2-3 minuta, ta kullojm? n? let?r kuzhine dhe ta shtojm? n? pjat?.
   P?rdorimet e tij n? kuzhin? jan? t? pafundshme. Ja vlen t? p?rmendim sallat?n greke me majdanoz, sallat?n libaneze me bollgur, si dhe aliolion italiane (krem? me hudhra, majdanoz, vaj ulliri dhe peperon?ino). Gjithashtu gjen p?rdorim n?p?r turshi si dhe n? p?rzierje beharnash si psh. bouquet garni Franceze. Shkon dhe kombinohet pothuajse me t? gjitha er?zat dhe beharnat

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI
« Pergjigju #1 Me: Janar 24, 2008, 04:37:22 MD »KARRY

Esht? nj? p?rzierje beharnash nga India, i cili p?rgatitet n? mij?ra versione t? ndryshme, sipas krahin?s, traditave, beharnave dhe sasis? q? p?rdoret ?do her?.
   Beharnat kryesore jan?, rr?nja e verdh? (kurkuma), koliandri, qimnoni, xhinxheri, paprika, fara sinapi, kanella, karafili dhe kardamoni.
   N? Indi ekzistojn? p?rzierje t? ndryshme, t? cilat n? var?si me p?rdorimin e tyre mund t? jen? t? r?nda (p?r mish) dhe m? t? lehta (p?r peshk ose perime). Gjithashtu faktor?t q? ndryshojn? n? ?do lloj p?rzierjeje jan? edhe shija djeg?se, ngjyra (e gjelb?r, e verdh?, deri n? t? kuqe), dhe shija pikante. N? p?rgjith?si mund t? themi se n? kuzhinat aziatike gatuajn? me karry pothuajse t? gjitha llojet e gjell?ve, duke filluar nga perimet dhe bishtajat, e deri n? mishrat e peshqit, nd?rsa n? kuzhinat per?ndimore p?rdoret kryesisht vet?m n? mish apo peshk.
   Q? t? dal? karry i sakt?, duhet t?i kaurdisim beharnat t? plota, n? m?nyr? q? t? l?shojn? vajrat eterike e t? marrin k?shtu m? tep?r shije. N? vazhdim i shtypim n? havan ose n? makineri grir?se (blender).
   N? treg mund t? gjejm? p?rzierje karry t? gatshme, me shkall?zime: i leht?, i mes?m apo i fort?, sipas fort?sis? s? shijes.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI
« Pergjigju #2 Me: Janar 24, 2008, 04:47:08 MD »


Rigoni, manxurana ose marjorana, trumbi, trumza

RIGONI- (angl. Regano,  lat. Origanum vulgare)
MANXURANA  OSE  MARJORANA? (angl. Marjoran,  lat. Maiorana hortensis/syriaca)
TRUMBI ? (angl. Savory,  lat. Satureja hortensis/montana)
TRUMZA- (angl. Thyme,  lat. Thymus vulgaris)    

 Jan? bim? aromatike t? s? nj?jt?s familje, t? cilat ngjajn? mjaft n? pamje, por kan? arom? t? ndryshme nga nj?ra-tjetra. Manxurana ?sht? m? e ?mb?l, nd?rsa rigoni m? i hidhur, trumbi ?sht? midis rigonit dhe trumz?s, ?sht? mjaft aromatik, nd?rsa trumza ka nj? shije t? ngroht? pikante.
   Q? t? kat?rta jan? bim? aromatike karakteristike t? kuzhin?s shqiptare. I gjejm? t? egra n? t? gjitha zonat e vendit ton?, por gjithshtu kultivohen edhe n? parcela, p?r arsye se rritja dhe kultivimi i tyre ?sht? mjaft i leht?. Mund t?i rritim akoma edhe n?p?r vazo lulesh n? kushte sht?piake. Trumza shkon pothuajse n? t? gjitha gjell?t, nd?rsa t? tjerat kan? shije m? t? fort? dhe rekomandohet t? p?rdoren n? marinada, n? m?nyr? q? t? marr? shije mishi, ose t? hidhen n? fund t? gatimit, q? t? mos l?n? shije t? hidhur. Kur jan? t? njoma kan? shije m? t? leht?, sesa n? form? t? thar?, prandaj n? receta p?rmendet dyfishi i sasis? kur i p?rdorim t? njoma.
   Manxurana shkon m? tep?r me perime, prodhime deti, mishra t? bardha dhe n? p?rgjith?si me ushqime me shije m? delikate. Rigoni dhe trumbi kombinohen m? mir? me mishra t? pjekura, nd?rsa trumza p?rdoret n? l?ngje supash, por edhe n? peshk, mish, salca dhe dressing p?r sallata.
   Kombinohen nga ana e shijes edhe me er?za  t? tjera si p.sh.; borzilok, rozmarin? si edhe paprika, hudh?r dhe sherebel?

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI
« Pergjigju #3 Me: Janar 24, 2008, 04:50:21 MD »


SUSAMI
(angl. Sesame s?ds,  lat. Sesamum indicum)


   Susami ?sht? nj? bim? e cila kultivohet q? prej 4000 vjet?sh, p?r p?rdorim kulinar dhe sidomos p?r vajin e susamit, i cili gjen p?rdorim n? vendet e nxehta, sepse ka tendenc?n t? oksidohet m? pak se vajrat e tjera. Ky vaj p?rb?n nj? material baz? n? kuzhinat aziatike.
   N? treg gjejm? susamin e bardh? dhe susamin e zi, i cili ?sht? m? i rrall? dhe shum? njer?z e ngat?rrojn? me urthin, me t? cilin ngjajn? vet?m n? pamje, por jo n? shije.
   Plot?son shijen e pothuajse t? gjitha pjatave. Para se ta p?rdorim susamin, e kaurdisim leht? n? nj? tigan antingjit?s, n? m?nyr? q? t? l?shoj? vajrat e tij eterike dhe t? marr? shije m? t? pasur. Nga susami i shtypur del i quajturi tahin ose hallv?.   
   Gjithshtu p?rdoret edhe n? prodhimin e buk?s. N? Greqi p?rdoret n? mjaft ?mb?lsira tradicionale si p.sh.; pite me susam ose i qualturi pasteli.
   Banor?t e Azis? sp?rkatin me susam shum? prej ushqimeve t? tyre, p.sh.; noodles (nud?lls, makaronat aziatike), karkalecat e detit si dhe ?mb?lsirat apo frutat. Susami dhe tahini dominojn? n? kuzhinat e Lindjes s? Mesme, ku nj? nga ushqimet m? t? njohura ?sht? humusi i qiqrave, i cili b?het me qiqra, tahin, vaj, hudh?r, qimnon dhe limon.
   Shkon shum? me karafil, trumz?, kanell?, kardamon, koliand?r, arr? moskati, bahar, paprik? dhe sumak. 
   Provojeni n? akullore, krem?ra ose shantili dhe sp?rkatni leht? me susam t? kaurdisur perime t? pjekura dhe makarona me salc? djathi

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI.................
« Pergjigju #4 Me: Janar 24, 2008, 04:54:25 MD »


PIPERI
(angl. Pepper, lat. Piper nigrum/longum... etj.)

Konsiderohet mbreti i beharnave dhe ?sht? beharna m? e njohur dhe m? e zakonshme n? t? gjith? bot?n.
Kokrrat e piperit jan? fryti i nj? bim? kacavjerr?se, q? mund t? arrij? deri n? 10 metra gjat?si. N? Indin? Jugore k?to bim? mb?shtillen rreth palmave ose eukalipteve, duke krijuar nj? pamje q? ia vlen t? admirohet. Megjith?se ekzistojn? rreth nj? mij? varietete, m? t? r?nd?sishmet jan? ato q? prodhojn? piperin q? njihet prej nesh: t? bardh?, t? gjelb?r dhe t? zi (lat. Piper nigrum), piperin e st?rzgjatur (lat. Piper longum) dhe piperin kiubep.
Piperi i gjelb?r p?rb?het nga kokrrat e papjekura (aguridhe) t? bim?s, q? kan? m? pak arom?, por t? nj?jt?n shije me llojet e tjera.
Piperi i zi ?sht? fryti i pjekur i nj?rit prej varieteteve t? k?saj bime. Ka arom?n m? t? fort? nga t? gjitha dhe shijen m? t? pasur.
Piperi i bardh? ?sht? zemra e frytit, dometh?n? ajo q? mbetet kur heqim l?voren q? mb?shtjell frytin. Prandaj ?sht? m? i l?muar nga llojet e tjera t? piperit. Gjithashtu ka m? tep?r arom?, si dhe shije m? djeg?se.
Piperi kiubep ?sht? i s? nj?jt?s familje, ngjan me piperin e zi, por ?do kok?rr ka nj? k?rcell t? vog?l, shija e t? cilit ngjet me nj? p?rzierje piperi, rr?shire dhe limoni. Ky lloj piperi gjendet me v?shtir?si n? treg, megjithat? shija e tij ?sht? mjaft interesante.
Piperi i st?rzgjatur ?sht? m? i ?mb?l dhe m? aromatik. ?sht? m? i rralli nga t? gjitha llojet, pasi kultivimi i tij ?sht? pak?suar.
Piperi ngjyr? roz? ?sht? fryti i nj? shkurreje, q? p?rfshihet n? familjen e pipereve. ?sht? aromatik dhe ka nevoj? p?r kujdes t? ve?ant? n? ruajtje: ?sht? mjaft delikat dhe l?vorja e tij e jashtme th?rrmohet shum? leht?, duke ia prishur k?shtu pamjen.
Natyrisht, n? treg gjenden t? gjitha llojet e pipereve n? form? t? that?. Gjithashtu, ekzistojn? edhe vazo me kokrra piperi t? gjelb?r n? sh?llir?, q? mblidhen t? papjekura akoma (n? m?nyr? q? t? ruajn? ngjyr?n). Vendosen n? sh?llir? q? t? ndalojn? veprimin e enzimave, t? cilat shkaktojn? ndryshimin e ngjyr?s s? tyre.
Shija, aroma dhe madh?sia e kokrrave t? piperit, ndryshojn? n? var?si t? origjin?s s? tyre. M? i miri konsiderohet piperi i Indis?, q? ka analogjin? e p?rkryer t? arom?s, shijes dhe djeg?sis?. Piperi i Indonezis? ka madh?si m? t? vog?l dhe ka m? tep?r shije limoni. Piperi i Malajzis? ?sht? m? i leht? n? arom? e n? shije; ?sht? varieteti m? i zakonsh?m, q? gjejm? n? tregjet n? gjith? bot?n.
P?rdorimi i piperit n? gatime sh?rben p?r hapjen e oreksit dhe p?r t?i dh?n? arom? gjell?s. Sasia e duhur e piperit q? hidhet n? nj? p?rgatitje, ?sht? sa sasia q? del nga 2?3 rrotullime t? mullirit. Piperi i bardh? p?rdoret zakonisht n? salca t? bardha, q? t? mos shkaktoj? kontrast n? ngjyr?. Gjithashtu, p?rdoret n? t? gjitha ato gatime n? t? cilat nuk duam t? ndihet shum? djegia e piperit. Piperi i gjelb?r shkon m? mir? n? gatime me shpend?. Ai l? nj? shije mjaft t? k?ndshme n? salca. Piperi ngjyr? roz? ?sht? ideal p?r prodhimet e detit, p?r t? zbukuruar nj? pjat?, por edhe p?r t?i dh?n? gatimit nj? arom? t? k?ndshme. ?sht? nj? beharn? me t? v?rtet? e virtytshme; shkon pothuajse me t? gjitha beharnat e tjera dhe mund t? p?rdoret n? kulinari n? p?rputhje me t? gjitha teknikat dhe materialet.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI
« Pergjigju #5 Me: Janar 24, 2008, 04:56:10 MD »


SHEREBELA
(angl. Sage, lat. Salvia officinalis)

Dikur thoshin se po t? kishe t? mbjell? n? kopsht sherbel?, nuk duhet t?u trembeshe s?mundjeve. Dhe e v?rteta ?sht? se, p?r shum? vjet, sherbela ?sht? p?rdorur vet?m n? farmaceutik?. Edhe kjo ?sht? nj? bim? aromatike mesdhetare, q? dominon kryesisht n? kuzhin?n italiane.
Shkon shum? me mishrat e yndyrshme, si p?r shembull: mish qengji, mish derri, pat? ose ros?.
?sht? ideale p?r t?u p?rdorur n? mbushje me buk? ose patate p?r shpend? dhe mish, por edhe n? shtresa p?r t? mbuluar mish t? pjekur n? furr?.
Shkon me kungullin e verdh?, me nenexhik, borzilok, rozmarin?, dhiozm?, estragon, trumz?, majdanoz, manxuran? dhe hudh?r.
Sherbela e that? ka arom? m? t? fort?, prandaj k?shillohet q? n? gatime ta p?rdorim sherbel?n e fresk?t, nd?rsa t? that?n, n? pije.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI
« Pergjigju #6 Me: Janar 24, 2008, 09:24:09 MD »Karota dhe vetit? e saj kuruese

Karota (lat. Daucus carota) u kultivua p?r her? t? par? n? Afganistan dhe ishte e njohur q? n? lasht?si. Mjeku i lasht?sis? Hipokrati, e p?rdorte at? si tonifikues p?r stomakun dhe sistemin tret?s. Gjat? viteve ?60, disa shkenc?tar? rus? zbuluan tek karota nj? substanc? t? quajtur Daucarine, e cila kishte aft?sin? t? zgjeronte en?t e gjakut, sidomos n? zon?n e kok?s, duke ndihmuar k?shtu n? evitimin e episodeve kardiake. N? Rusi, akoma edhe sot mjek?t u k?shillojn? pacient?ve l?ng karote me mjalt?, p?r t? luftuar koll?n dhe t? ftohtin.
Karota ?sht? mjaft e pasur n? vitamina A, B dhe C, si edhe substanca minerale mjaft t? ?muara p?r organizmin. Ajo p?rmban nj? substanc? t? quajtur b-karoten, e cila p?rmir?son shikimin. Konsumimi i shpesht? i karotave ?sht? i nevojsh?m, sidomos p?r ata persoan q? vuajn? nga lodhja, dob?sia dhe stresi. Karota ndihmon gjithashtu n? rritjen dhe zhvillimin e enegjis? dhe vitalitetit t? adoleshent?ve. Hekuri q? ajo p?rmban, rrit nivelet e hemoglobin?s n? gjak, duke luftuar k?shtu anemin?.
K?rkimet e fundit kan? provuar se substanca b-karoten mund t? nd?rpres? veprimtarin? e tumoreve dhe sidomos t? mushk?rive dhe pankreasit.
Dieta me sup? karotash ?sht? mjaft e mir? p?r pastrimin e m?l?is?.


Vetit? kuruese t? karot?s.

? Karota hap oreksin dhe rrit sekretimin e l?ngjeve gastrike. ?sht? nj? terapi mjaft e mir? kund?r koliteve, irritimeve t? zorr?ve dhe ul?erave t? stomakut.
? Aft?sit? diuretike t? karot?s e mbrojn? fshik?z?n e urin?s nga infeksionet.
? Karota ka aft?si dizintoksikuese, t? cilat ndihmojn? ata persona q? vuajn? nga akneja e fytyr?s dhe ekzamat.
? Nj? veti e mrekullueshme e l?ngut t? karot?s, ?sht? se ai ndihmon n? jasht?qitjen e sekrecioneve t? mushk?rive (g?lbazave), duke e leht?suar k?shtu organizmin n? raste bronshitesh apo gripi.
? Nj? got? l?ng karotash gjysm? ore para m?ngjesit, e ndihmon organizmin e f?mij?ve q? vuajn? nga parazit?t e zorr?ve.
? 1-2 karota n? dit? ul kolisterolin e gjakut n? p?rqindje 10%, duke ndihmuar k?shtu n? mbrojtjen e organizmit nga tensioni dhe s?mundjet kardivaskulare.
? Karota i fal sh?ndet dhe gjall?ri l?kur?s.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI
« Pergjigju #7 Me: Janar 24, 2008, 09:34:06 MD »


Kastraveci dhe vetit? e tij kuruese

Kastraveci ishte nj? nga perimet e para q? kultivohej sistematikisht n? Lindje. P?r arsye se 96% t? tij p?rb?het nga uji, ai p?rdorej kryesihst p?r t? freskuar organizmin dhe p?r t? shuar etjen. Megjith?se pjesa m? e madhe e kastravecit ?sht? uj?, kjo nuk do t? thot? q? ai nuk p?rmban substanca t? vlefshme p?r organizmin. P?rkundrazi, kastraveci ?sht? mjaft i pasur n? kalcium, kalim, fosfor, si dhe vitamina A dhe C. Kaliumi i kastarvecit ndihmon n? ruatjen normale t? tensionit, nd?rsa mineralet e tjera ndihmojn? p?r t? patur thonj t? fort? dhe flok? t? sh?ndetsh?m.
P?r arsye t? kalorive t? pakta q? p?rmban, kastraveci p?rb?n nj? ushqim t? r?nd?sish?m p?r ata persona q? duan t? humbasin n? pesh?.
N? Indi e p?rdorin kastravecin p?r t? ekuilibruar shijen pikante t? gjell?ve t? tyre.
Gjat? periudh?s s? Mesjet?s, njer?zit e shtresave t? ul?ta t? shoq?ris?, vinin pran? jast?kut t? f?mij?s s? s?mur? nj? kastravec, duke shpresuar se freskia e tij do t? merrte me vete temperatur?n e f?mij?s.
Dr. Gerard, nj? botanolog anglez i shekullit t? 16-t?, u rekomandonte pacient?ve t? tij l?ng kastraveci p?r t? luftuar problemet e mushk?rive, t? stomakut dhe kund?r cisteve. Ai ishte i mendimit se kastraveci i mbushte venat me l?ng rigjall?rues. Studime t? m?vonshme kan? provuar se kastraveci ka me t? v?rtet? mjaft veti kuruese.

Vetit? kuruese t? kastravecit:

? Kastraveci ka veti pastruese dhe rigjeneruese, duke ndihmuar k?shtu n? irritimet e l?kur?s dhe sidomos t? syve.
? Kastraveci ka aft?si diuretike, ?ka e b?n at? nj? faktor t? r?nd?sish?m n? mbrojtjen e organizmit nga infeksionet urinare.
? Kastraveci p?rmban disa substanca t? quajtura sterole, t? cilat ulin nivelin e kolisterin?s s? d?mshme n? gjak.
? Kastraveci rrit jasht?qitjen e toksinave dhe acidit urik nga veshkat


Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
PAK HISTORI
« Pergjigju #8 Me: Janar 24, 2008, 10:35:22 MD »
LULESHTRYDHETLuleshtrydhet kan? shije t? mrekullueshme dhe pak kalori (100 gr. luleshtrydhe p?rmbajn? vet?m 30 kalori!). K?to fruta p?rb?jn? nj? burim vitaminash C. Roli biologjik i k?saj vitamine ?sht? tejet i r?nd?sish?m p?r organizmin, sidomos p?r ata persona q? pijn? duhanin. Kjo ndodh sepse nikotina ka aft?sin? t? eleminoj? veprimtarin? e vitamin?s C n? organiz?m. Luleshtrydhet p?rmbajn? gjithashtu edhe mjaft inde fibroze, duke ndihmuar k?shtu sistemin tret?s dhe sidomos zorr?t


QERSHIAQershia ?sht? nj? nga frutat m? t? dashura t? stin?s s? ver?s e cila p?rmban gjithashtu pak kalori (100 gr. qershi p?rmbajn? vet?m 72 kalori!). Qershit? jan? mjaft t? njohura p?r vetit? e tyre diuretike (d.m.th q? shkaktojn? urinim t? shpesht?), duke ndihmuar k?shtu organizmin t? leht?sohet prej toksinave. Mjaft persona ziejn? bishtat e qershive p?r ti p?rdorur si ?aj diuretik. K?to fruta, ashtu si edhe luleshrtydhet, p?rmbajn? acide t? cilat luftojn? mund?sin? e shfaqjeve t? tumoreve n? t? ardhmen.


SHALQIRI

Shalqiri, ashtu si edhe pjepri jan? fruta t? lehta dhe t? fresk?ta (100 gr shalqi p?rmbajn? 26 kalori, nd?rsa 100 gr pjep?r 33 kalori). K?to fruta jan? t? pasura n? b-karoten dhe vitamin? C. Substanca b-karoten luan nj? rol t? r?nd?sish?m n? p?rmir?simin e shikimit dhe funksionimin e mir? t? syve. Ato p?rmbajn? gjithashtu edhe mjaft kalium, i cili ndihmon n? rregullimin e funksionimit t? zemr?s dhe t? tensionit arterial.


KUMBULLAT
Kumbullat, t? cilat p?rmbajn? 75 kalori/ 100 gr,  jan? gjithashtu mjaft t? njohura p?r aft?sit? e tyre terapeutike, sidomos kund?r kapsll?kut. Kjo ndodh sepse ato jan? mjaft t? pasura n? fibra. K?rkime shkencore kan? provuar se konsumimi i kumbullave ndihmon n? uljen e  kolisterin?s LDL n? gjak. Kumbullat jan? gjithashtu t? pasura n? b-karoten dhe metale t? tjera, t? cilat ndihmojn? kund?r trombeve t? gjakut.


KAJSITE
Kajsit?, jan? t? pasura n? kalium dhe b-karoten. Vetit? dizintoksikuese t? b-karotenit dhe prezenca e kaliumit, e mbrojn? zemr?n nga s?mundjet. Kajsit? p?rmbajn? gjithashtu pak kalori (3 kajsi kan? 50 kalori).Sigurisht q? ekzistojn? mjaft persona t? cil?ve nuk u p?lqejn? frutat. N? k?to raste ?sht? mir? t? konsumojn? l?ngjet e tyre. N? k?t? m?nyr? do ti japin organizmit t? gjitha vitaminat dhe substancat minerale p?r t? cilat ka nevoj?.
« Redaktimi i Fundit: Janar 24, 2008, 10:37:13 MD nga ariel »