Autori Tema: Koktej  (Lexuar 3684 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë valmoo

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4651
 • Popullariteti: 37
 • ..
Koktej
« Me: Korrik 16, 2008, 01:22:32 PD »
Koktejet janë përzierja e pijeve alkoolike dhe jo alkoolike,të cilat përmbajn 18% alkool dhe ndahen në aperitive dhe degjizitive.Aperitivet shërbehen para ushqimit kurse degjizitivet sherbehen pas buke.Ena në të cilen perzihen pijet quhet shejker është prej metali të pandryshkshem.

Jashtë Linjë valmoo

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4651
 • Popullariteti: 37
 • ..
Koktej
« Pergjigju #1 Me: Korrik 16, 2008, 01:23:56 PD »
April Love

2/5 vodkë
1/5 liker kajsie
1/5 cointrean
1/5 shurup granadina

Në gotë hidhni copa akulli,sipër hidhni alkoolin sipas recetës dhe me lugë i përzieni.Pastaj masën e përzier e derdhni në gotë në të cilën shërbeni.Stoliset me 1 qershi, 1 flet kivi të ngulur në shkopin stolisës.

Jashtë Linjë valmoo

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4651
 • Popullariteti: 37
 • ..
Koktej
« Pergjigju #2 Me: Korrik 16, 2008, 01:24:22 PD »
Silver Fizz

Në shejker të cilin deri në gjysmë e keni mbushur me copa akulli hidhi:
1/1 xhin
1 të bardhë veze
2/3 ajkë
2 lugë të vogla sheqer
pak ujë-sodë

Të gjithë përbërësit i përzieni me forë dhe shpejt i hidhni në gotat e përgatitura.

Jashtë Linjë valmoo

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4651
 • Popullariteti: 37
 • ..
Koktej
« Pergjigju #3 Me: Korrik 16, 2008, 01:24:46 PD »
Martini sweet

Në gotën e ftohur në të cilën keni hedhur copa akulli hidhni:
1/3 xhin
2/3 vermut të ndritshëm
1 qershi

Jashtë Linjë valmoo

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4651
 • Popullariteti: 37
 • ..
Koktej
« Pergjigju #4 Me: Korrik 16, 2008, 01:25:10 PD »
Paradise

Në gotën e ftohur,në të cilen keni hedhur copa akulli shtoni:
1/4 xhin
1/3 kajsi
1/3 leng portokalli

Jashtë Linjë Nastradini

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2998
 • Popullariteti: 88
  • Komuniteti Nastradini.com
Koktej
« Pergjigju #5 Me: Korrik 16, 2008, 01:27:40 PD »
Ke ndonje foto valmoo? Se ne shqiptarve na terheq me shume ngjyra, si duket :D

Une vdes per cocktail!

Jashtë Linjë valmoo

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4651
 • Popullariteti: 37
 • ..
Koktej
« Pergjigju #6 Me: Korrik 16, 2008, 01:28:57 PD »
qe 1 ore kerkoj foto qe i pershtatet recetes ... po nuk gjeta  :( :(Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Koktej
« Pergjigju #7 Me: Korrik 25, 2012, 07:24:09 MD »