Autori Tema: Qiellgervishes!  (Lexuar 5148 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Qiellgervishes!
« Me: Janar 05, 2010, 07:11:57 MD »
Burj Dubai eshte tashme ndertesa me e larte ne bote!

Ndërtimi i Burj Dubai ka filluar me 21 shtator 2004 dhe është ndërtuar nga arkitekti Adrian Smith. Plot 160 kate janë ndërtuar në qytetin më të bukur të Lindjes së Mesme,ne Dubaj ndërsa lartësia e ndërtesës shkon në 818 metra.
Ndërtimi ka kushtuar plot 4,1 miliardë dollarë, janë derdhur 330 milion m3 beton, 39 milion ton çelik dhe është punuar gjithsej 22 milion orë. Kjo kullë e kalon me plot 300 metra lartësine rekord që mbahet nga kulla Taipei në Taiwan.
   160 kate me apartamente te banueshme, prej te cilave 49 jane te ndare ne zyra biznesesh të fuqishme
- 18 kate I jane rezervuar hotelit dhe rezidencave te firmes se famshme te veshjeve
“Armani”
- 58 ashensore ecin me nje shpejtesi prej 10 metrash per sekonde.
- Kati numer 124 ofron nje panorama ne 360 grade te hapur per publikun, ne nje rreze shikimi prej 95 km
- 6-8 jane javet e nevojshme per te pastruar xhamat e nderteses
- rreth 12 mije punetore sherbyen per finalizimin me sukses te punimeve
- 330.000 meter kub cemento u perdoren per kete gratacele
- 31.400 ton hekur u deshen per kete ndertese
« Redaktimi i Fundit: Janar 05, 2010, 07:13:58 MD nga Iness »
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Qiellgervishes!
« Pergjigju #1 Me: Janar 05, 2010, 07:39:46 MD »
Qiellgervishesit me te larte te botes jane:
1. Bujr Dubai, e ndertuar ne qytetin e Dubait dhe ka nje lartesi 828m.2. Taipei 101 , ne qytetin e Taipeit  ne Tajvan dhe ka nje lartesi 509m.


3. Shanghai World Financial ne Shangaji , eshte 492m e larte.4. Petronas Tower 1 ne Kuala Lumpur, ka nje lartesi 452m.

5.Petronas Tower2, ne Kuala Lumpur, ka lartesi 452m6.Nanjing Greenland Financi ne Nanjing, eshte e larte 450m
 


7.Willis Tower , ne Chicago , eshte e larte 442m.
8.Guangzhou West Tower ne  Guangzhou, ka nje lartesi 438m.9. Jin Mao Tower , ne Shangai, ka lartesi 421m
10. Two International Finance., ne Hong Kong, eshte e larte 415m
« Redaktimi i Fundit: Janar 09, 2010, 06:48:29 MD nga Iness »
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Qiellgervishes!
« Pergjigju #2 Me: Janar 09, 2010, 03:34:01 MD »
Nuk shoh mire une apo vendi i pare dhe i dyte jan zene nga e njejta gratacele?
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Qiellgervishes!
« Pergjigju #3 Me: Janar 09, 2010, 06:49:46 MD »
Nuk shoh mire une apo vendi i pare dhe i dyte jan zene nga e njejta gratacele?
ke te drejte,kisha bere nje gabim, tashme e korigjova.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.