Forumi Nastradini

Arti , Dituria dhe Kultura => Arti Figurativ => Arkitektura => Tema është filluar nga: Iness ne Gusht 12, 2011, 09:09:19 PD

Titulli: Qendra e re Islamike ne Tirane
Postuar nga: Iness ne Gusht 12, 2011, 09:09:19 PD
Ky eshte projekti fitues i zgjedhur disa muaj me pare nga Bashkia e Tiranes per xhamine e qendren e re islamike ne Tirane.


The Mosque and Islamic Center of Tirana (http://www.youtube.com/watch?v=8bJqmsUPsAw#)


Si ju duket? A eshte kjo nje pershtatje e mire e kohes moderne apo do te preferonit mbetjen ne tradicialen?
Titulli: Qendra e re Islamike ne Tirane
Postuar nga: ☼ Bea ☼ ne Gusht 12, 2011, 09:37:07 PD
Konstruksion fantastik  [smiley1]
Titulli: Qendra e re Islamike ne Tirane
Postuar nga: vissi_kaze ne Gusht 18, 2011, 01:04:37 PD
kto kane rrjedhur kjo ska lidhje fare me islamin, muslimont e tirones dun vec nji xhomi tmodhe ku me fal baromin  jo kte gjone qe ngjan me piktuart e picasos
Titulli: Qendra e re Islamike ne Tirane
Postuar nga: Mistrece ne Gusht 18, 2011, 07:32:50 MD
Ky eshte projekti fitues i zgjedhur disa muaj me pare nga Bashkia e Tiranes per xhamine e qendren e re islamike ne Tirane.


The Mosque and Islamic Center of Tirana (http://www.youtube.com/watch?v=8bJqmsUPsAw#)


Si ju duket? A eshte kjo nje pershtatje e mire e kohes moderne apo do te preferonit mbetjen ne tradicialen?

C'eshte kjo xhami?  [cool1]
Ah nuk behemi njerez ne shqiptaret jo, ngelem duke ndertuar kisha e xhamia dhe kembet po na mbushen me balte gjer ne gju.

Titulli: Qendra e re Islamike ne Tirane
Postuar nga: Iness ne Gusht 27, 2011, 07:44:26 MD
kto kane rrjedhur kjo ska lidhje fare me islamin, muslimont e tirones dun vec nji xhomi tmodhe ku me fal baromin  jo kte gjone qe ngjan me piktuart e picasos

Edhe mua nuk mu duk shume i pershtatesh ky projekt, duhet te afrohet me simboliken fetare, jo kaq e ftohte e moderne si qender tregtare.

Ky eshte projekti i perzgjedhur por priten ndryshime si gjithnje, duhet shume disktime dhe shume kohe per te pergjedhur dicka jo me te ndertohet.
Titulli: Qendra e re Islamike ne Tirane
Postuar nga: conrad ne Gusht 27, 2011, 11:46:55 MD
Projekti i ngjane atyre ndertimeve ne filmat fantastiko-shkencore. Sec percjelle nje ftohtesi - pershtypja ime kjo.
Titulli: Qendra e re Islamike ne Tirane
Postuar nga: Iness ne Qershor 29, 2012, 11:36:28 PD
Eshte anulluar ky projekt.
Me mire mendoj, nuk ishte i pershtatshem ne funksionin qe do kryente.


Titulli: Qendra e re Islamike ne Tirane
Postuar nga: Iness ne Mars 23, 2013, 08:35:57 MD
Ky eshte projekti i xhamise qe do ndertohet ne tr
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/a/a8/Xhamia_epar.jpg)

XHAMIA E TIRANES DETAJE NGA PROJEKTI FITUES I FIRMES NDERTUESE TURKE LAJM (http://www.youtube.com/watch?v=3b_EM-unRxY#)

Kjo xhamia e re,  ndryshe nga projekti i meparshem eshte me tradicionale, por mua personalisht me duket e papershtatshme per Shqiperine. NUk jemi ne Stamboll apo Arabine Saudite , arkitektura se pari duhet ti pershtatet vendodhjes dhe karakteristikave te vendit.