Autori Tema: Projektet per Kompleksin e ri Parlamentar  (Lexuar 2454 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Projektet per Kompleksin e ri Parlamentar
« Me: Mars 13, 2011, 11:00:40 PD »
Janë prezantuar në mjediset e Kuvendit 12 maketet e parlamentit të ri të Shqipërisë.

Kompleksi i ri që do të ngrihet tek Piramida aktuale do të ketë një hapësirë prej 17 mijë metra katrore.

Në bazë të projektit të miratuar nga qeveria, Parlamenti i ri do të ketë 13 salla për komisionet parlamentare si dhe dy salla për konferenca shtypi si dhe një sallë për mbledhjen e komisioneve të përbashkëta.

Maketet e paraqitura, që i përkasin firmave më të njohura evropiane dhe botërore, përfaqësojnë modelet më të arrira arkitekturore, kombinuar me elementë të modernes, traditës dhe bashkëkohores.


Ekspozita e maketeve do të qëndrojë e hapur për publikun, i cili përmes një programi të posaçëm elektronik, do të ketë mundësi të zgjedhë modelin e preferuar për godinën e re të parlamentit shqiptar.

Ketu mund te shihni viedot e maketeve qe jane prezantuar http://www.parlament.al/web/Si_te_votoni_11982_1.php
Duke klikuar ne emrin e secilit projekt do te shihni nje video prezantuese.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë tildaaa

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1335
 • Popullariteti: 40
Projektet per Kompleksin e ri Parlamentar
« Pergjigju #1 Me: Mars 13, 2011, 01:32:15 MD »
Bravo Iness qe na ngacmon interese te tilla!

Per mendimin tim projekti 6, 8 dhe 12 jane me te pranueshme.
Une votova 6, me duket si gershetim i tradicionales me modernen...........gjithsesi ky mbeetet mendim im.

Shpresoj te gjej kohe dhe ti shoh me nga afer.
If you belive in me, I`ll belive in you!

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Re: Projektet per Kompleksin e ri Parlamentar
« Pergjigju #2 Me: Mars 14, 2011, 06:48:09 MD »
Videot ndryshonin shume, edhe e pare keshtu me teper vleresohet menyra si eshte bere video sesa projekti...gjithsesi ideja e pergjithshme jepej. Mua me pelqyen tre makete.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Re: Projektet per Kompleksin e ri Parlamentar
« Pergjigju #3 Me: Mars 24, 2011, 07:38:05 MD »
Fitoi ky projekti : http://www.parlament.al/web/Projekti_11022_11991_1.php

ai qe votova une  :D
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Re: Projektet per Kompleksin e ri Parlamentar
« Pergjigju #4 Me: Mars 24, 2011, 07:53:25 MD »
Kishte fituar qe para 3 javesh ai.  :D Qenke lodhur kot.  [grin1]