Autori Tema: Konkursi i arkitektures  (Lexuar 6444 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Konkursi i arkitektures
« Me: Dhjetor 08, 2009, 10:17:54 MD »
Konkursi i arkitektures

Per te gjitha ata qe kane qellim vazhdimin e studimeve te larta per arkitekture ne unviersitet shteteror, duhet te kalojne nje faze ndryshe nga maturantet e tjere.
 Maturantet qe duan te vazhdojne kete dege, duhet ti nenshtrohen nje konkursi te veshtire i cili ka 3 faza.
Ne diten e pare te konkursit kandidateve do t'i kerkohet vizatimi i nje objekti arkitektonik. Ai parashikohet te zgjase rreth 4 ore, ndersa vleresimi maksimal, eshte sa 25 per qind te vleresimit total. Ndersa seanca e dyte, ku kandidatet do te testohen mbi njohurite ne vizatimin teknik, do te zgjase gjithashtu 4 ore. Vleresimi do te kete 20 per qind peshe ne vleresimin total. Ndersa gjate seances se trete dhe te fundit, kandidatet per arkitekte do te testohen mbi njohurite e tyre ne kompozimin arkitektonik.Vleresimi maksimal per te perfshin 20 per qind te vleresimit total.

Piket qe merren nga ky konkurs zene 65% te peshes se vleresimit, pjesen tjeter e zene piket e provimeve te matures se bashku me  mesataren e 4 viteve te maturantit.


P.S Zakonisht dega e arkitektures ne universitetin e ndertimit, ka marr 100 student ne vit, keshtu qe konkursi eshte i veshtire dhe duhet shume perpjekje dhe vullnet. Suksese!
« Redaktimi i Fundit: Korrik 09, 2010, 02:29:40 MD nga Iness »
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Konkursi i arkitektures
« Pergjigju #1 Me: Korrik 09, 2010, 02:33:15 MD »
Kete vit konkursi pritet te mbahet ne fillimin e shtatorit, rreth datave 6,7,8, ende nuk eshte percaktuar sakte. Kjo kohe vendoset me qellim qe tu sherbeje konkurenteve qe te pregatiten me mire.
Kete vit jane shtuar edhe kuotat per pranimin ne degen e arkitektures, duke shkuar ne 120 studente.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë hysni123

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 1
 • Popullariteti: 0
Konkursi i arkitektures
« Pergjigju #2 Me: Gusht 09, 2010, 12:32:01 MD »
Konkursi i arkitektures

Per te gjitha ata qe kane qellim vazhdimin e studimeve te larta per arkitekture ne unviersitet shteteror, duhet te kalojne nje faze ndryshe nga maturantet e tjere.
 Maturantet qe duan te vazhdojne kete dege, duhet ti nenshtrohen nje konkursi te veshtire i cili ka 3 faza.
Ne diten e pare te konkursit kandidateve do t'i kerkohet vizatimi i nje objekti arkitektonik. Ai parashikohet te zgjase rreth 4 ore, ndersa vleresimi maksimal, eshte sa 25 per qind te vleresimit total. Ndersa seanca e dyte, ku kandidatet do te testohen mbi njohurite ne vizatimin teknik, do te zgjase gjithashtu 4 ore. Vleresimi do te kete 20 per qind peshe ne vleresimin total. Ndersa gjate seances se trete dhe te fundit, kandidatet per arkitekte do te testohen mbi njohurite e tyre ne kompozimin arkitektonik.Vleresimi maksimal per te perfshin 20 per qind te vleresimit total.

Piket qe merren nga ky konkurs zene 65% te peshes se vleresimit, pjesen tjeter e zene piket e provimeve te matures se bashku me  mesataren e 4 viteve te maturantit.


P.S Zakonisht dega e arkitektures ne universitetin e ndertimit, ka marr 100 student ne vit, keshtu qe konkursi eshte i veshtire dhe duhet shume perpjekje dhe vullnet. Suksese!